Naga MarketsKurs funta i euro nadal tracą do złotego. PLN zyskuje również do franka i dolara w środę na ForexPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi kontynuację presji podażowej wokół funta, co sprowadza kwotowania GBP/PLN do okolic 5,01 PLN (wobec niedawnych 5,15 PLN). Złoty kwotowany jest następująco: 4,2594 PLN wobec euro, 3,8260 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9012 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,014 PLN w relacji z funtem szterlingiem. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,008% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX przyniosły podtrzymanie korekty m.in. na wycenie funta czy eurodolara. Po wystrzale optymizmu (częściowe porozumienie USA-Chiny, wybory w UK) inwestorzy muszą zmierzyć się z następstwami tych wydarzeń. W pierwszym przypadku nie znamy szczegółów potencjalnej umowy, a dodatkowo w tle pojawiło się ryzyko, iż Trump zechce „zająć” się relacjami handlowymi na linii USA-UE. W drugim przypadku umocnienie mandatu Johnsona spowodowało usztywnienie jego stanowiska m.in. w zakresie terminu umowy handlowej z UE (podbicie ryzyka twardego Brexitu). W konsekwencji globalny optymizm utrzymuje się jednak widoczna jest również lekka realizacja zysków wynikająca z ww. zagrożeń. Lokalnie byliśmy świadkami decyzji URE, który zaakceptował jedynie podwyżkę (o ok. 12% dla docelowego odbiorcy) Tauronu. Pozostałe firmy złożą zmodyfikowane oferty w ciągu 14 dni. Kwestia podwyżek cen energii jest o tyle istotna, iż rzutować będzie na oczekiwania inflacyjne w 2020r. Realizacja obecnego scenariusza powoduje jednak, iż wpływ w styczniu będzie raczej ograniczony. Z punktu widzenia kwotowań – złoty pozostaje relatywnie mocny choć dynamika ruchów na większości zestawień (poza GBP) jest raczej ograniczona.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. zatrudnienia i wynagrodzeń za listopad. Rynek spodziewa się dynamik na poziomie 2,5% oraz 5,9%. Ponadto w globalnym kalendarzu mamy dziś wystąpienie C. Lagarde (0930) oraz publikację niemieckiego indeksu IFO za grudzień. CNB poda dziś również decyzję dot. stóp.

Z rynkowego punktu widzenia koszyk BOSSA PLN przetestował opór w rejonie 90,7 pkt. EUR/PLN wyhamował zniżki w rejonie 4,25 PLN, co sugeruje istotność zakresu 4,2450-4,26 PLN.

Konrad Ryczko, DM BOŚConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here