Naga MarketsNotowania funta i dolara nowozelandzkiego mogą dalej zwyżkowaćKurs funta w najbliższym czasie powinien nadal stać na silnych fundamentach, zwłaszcza po imponującym odbiciu pod koniec zeszłego miesiąca, uważają analitycy MUFG. Brytyjska waluta przebiła z powrotem poziom 1,3900 względem dolara, podczas gdy kurs EUR/GBP próbuje przebić się przez wsparcie na poziomie 0,8500.

  • Funt zyskuje dzięki dobrej sytuacji pandemicznej w Wielkiej Brytanii
  • Bank Anglii sugeruje „pewne umiarkowane zacieśnienie polityki monetarnej”
  • Dolar nowozelandzki wspierany był dzięki jastrzębim oczekiwaniom dotyczącym podwyższenia stóp procentowych
  • Nowa Zeldnai odnotowała spadek stopy bezrobocia i wzrost wynagrodzeń na rynku pracy
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs funta nadal powinien umacniać się względem euro

Głównym czynnikiem napędzającym funta są zachęcające dane dotyczące koronawirusa w wielkiej Brytanii, które pokazują, że wariant Delta jest pod kontrolą. Być może faza ponownego całkowitego otwarcia gospodarki spowoduje wzrost liczby zakażeń powyżej 100 tysięcy osób dziennie, jednak obecnie ilość dziennych zachorowań ustabilizowała się na poziomie 25 tysięcy, co oznacza spadek o 50% w stosunku do lipcowego szczytu.– Jeśli pozytywny sentyment dotyczący COVID-19 zostanie zachowany, wówczas brytyjska gospodarka powinna doświadczyć silniejszego ożywienia. Podczas ostatniego posiedzenia, Bank Anglii ujawnił, że będzie przyglądał się krótkoterminowym zakłóceniom wynikającym z pandemii i nadal spodziewa się, ze gospodarka Wielkiej Brytanii będzie się rozwijać w tempie wynoszącym 7,25% w tym roku i 6% w 2022 roku – komentuje MUFG.

Bank Anglii sugeruje również „pewne umiarkowane zacieśnienie polityki monetarnej, które będzie prawdopodobnie konieczne”. Jak dotąd nie przedstawiono jeszcze jasnych deklaracji co do podwyżej stóp procentowych, jednak uczestnicy rynku będą się od tej pory uważniej przyglądać projkcjom inflacyjnym.

Wiemy również, że Bank Anglii planuje zakończyć QE w grudniu, które prawdopodobnie otworzy drogę do podwyżki stóp procentowych. Zaktualizowane projekcje inflacji sugerują, że inflacja spadnie do celu 2% w ciągu najbliższych 2-3 lat, przy założeniu, że podstawowa stopa procentowa wzrośnie o około 0,5 punktów bazowych, a pierwsza podwyżka nastąpi w okolicach III kwartału.

Analitycy uważają, że pierwsza podwyżka stóp procentowych powinna mieć miejsce w sierpniu przyszłego roku, jednak istnieje ryzyko, że nastąpi to wcześniej.

invest

Jastrzębie podejście do stóp procentowych zostało częściowo zniwelowane przez ogłoszenie szczegółów zaktualizowanych planów Banku Anglii dotyczących sekwencji zacieśniania polityki pieniężnej. BoE poinformował, że pozwoli zmniejszać wielkość swojego bilansu, gdy stopa osiągnie 0,50% poprzez wstrzymanie reinwestycji wpływów z tytułu posiadanych obligacji.

– W świetle tych wydarzeń prognoza dla funta jest nadal byczka. Analitycy prognozują, że kurs EUR/GBP powinien wkrótce spaść do nowych rocznych minimów – komentuje MUFG.

Dolar nowozelandzki również ze wzrostowymi perspektywami

Dolar nowozelandzki był w minionym tygodniu najlepiej zachowującą się walutą w grupie G-10. Był on wspierany dzięki jastrzębim oczekiwaniom co do podwyżki stóp przez Bank Centralny Nowej Zelandii (RBNZ). Pomogło to podnieść kurs NZD/USD powyżej najniższego poziomu z zeszłego miesiąca 0,6881, z kolei AUD/NZD zbliżył się do najniższego poziomu z grudnia ubiegłego roku 1,0418.

– W ciągu ostatniego tygodnia rynek zaczął dość agresywnie obstawiać scenariusz podwyżki stóp procentowych przed następnym posiedzeniem RBNZ, które odbędzie się 18 sierpnia. Jak podaje Bloomberg, rynek swapów indeksowych w Nowej Zelandii w największym stopniu obstawia podwyżkę stóp procentowych o 0,25 p.p. Prognozuje się, że Bank Centralny Nowej Zelandii będzie zdecydowanie najbardziej jastrzębim bankiem centralnym w grupie G-10, tuż obok Norges Banku – podaje MUFG.

Analitycy również uważają, że RBNZ podniesie swoją kluczową stopę w tym miesiącu o 0,25 p.p., a ryzyko większej podwyżki o 0,50 p.p. w celu rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki monetarnej jest niebagatelne.

Sam Bank Centralny Nowej Zelandii może być lekko zaniepokojony nieśmiałymi dowodami na rosnącą presję płacową, jako że rynek pracy zacieśniał się szybciej niż oczekiwano po zeszłorocznym negatywnym szoku spowodowanym koronawirusem.

Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii spadła już do poziomu 4% w II kwartale, natomiast wzrost wynagrodzeń powrócił już do poziomów z okresu przed kryzysem wywołanym COVID-19.

W tym samym czasie RBNZ musiał ponownie zaostrzyć swoją politykę makroostrożnościową w minionym tygodniu, próbując tym samym ustabilizować finanse kraju, które mogą być zagrożone przez rynek mieszkaniowy. Podwyżki marż mogą być więc postrzegane jako łagodne narzędzie do tłumienia rynku nieruchomości.

Największym zagrożeniem dla RBNZ może być fakt, że umocnienie dolara nowozelandzkiego wynikające z podniesienia stóp procentowych znacznie wcześniej niż w Australii czy innych krajach z grupy G-10 może zmniejszyć potrzebę agresywniejszych podwyżek w przyszłym roku.

NZD był ostatnio powstrzymywany przez rosnące obawy o perspektywy globalnego wzrostu, a wskaźniki wyprzedzające sygnalizowały, że najsilniejsza początkowa faza globalnego ożywienia już się zakończyła. W drugiej połowie bieżącego roku spodziewane jest spowolnienie tempa ożywienia w głównych gospodarkach.

W Azji wzrasta ryzyko spadku tempa wzrostu, co jest spowodowane rozprzestrzenianiem się wariantu Delta i wolniejszym tempem szczepień.

– Niemniej jednak ostatnie wydarzenia wzmocniły byczą perspektywą dla dolara nowozelandzkiego. Krótka pozycja na kurs AUD/NZD wydaje się racjonalna, nawet po tym jak Bank Centralny Australii (RBA) sprawił własna jastrzębią niespodziankę, nie opóźniając planów ograniczenia QE od września – podsumowuje MUFG.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here