Naga MarketsWielka Brytania przedstawia sprzeczne dane dot. sytuacji gospodarcej UKOd początku roku dolar amerykański traci najmocniej względem walut o wysokich współczynniku ryzyka, głównie do dolara kanadyjskiego oraz funta szterlinga, zauważają analitycy MUFG. Silne wzrosty notują również NOK oraz AUD, podczas gdy bezpieczne przystanie (kurs jena oraz kurs franka) znajdują się w gronie najsilniej tracących.

  • AUD to jeden z wygranych w G10 od początku roku, jednak gorsze dane napływające z Chin i ryzyko spowolnienia gospodarczego w Australii mogą negatywnie odbić się na walucie
  • Według MUFG zbyt dynamiczne wzrosty AUD na początku roku mogły sprawić, że waluta jest obecnie przewartościowana o ponad 6%

Kurs dolara australijskiego (AUD): Dynamika gospodarki Australii w dół?

Waluty powiązane z surowcami, czyli dolar australijski i nowozelandzki, odnotowały w nocy gorsze wyniki po opublikowaniu słabszych niż oczekiwano danych o aktywności w Chinach za kwiecień. W szerszym ujęciu obie waluty nadal konsolidują się na wyższych poziomach w stosunku do dolara amerykańskiego i obie pozostają w zasadzie bez zmian od początku roku (AUD/USD +0,8% i NZD/USD +0,5%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskaźniki aktywności sugerują, że gospodarka Chin spowolniła w kwietniu. Produkcja przemysłowa zwolniła do tempa wzrostu 9,8% w kwietniu po wzroście 14,1% w marcu. Podobnie, inwestycje w środki trwałe (FAI) spowolniły do rocznej stopy 9,9% w kwietniu po wzroście o 18,3% w marcu. Bardziej niepokojący był jednak spadek konsumpcji gospodarstw domowych. Roczne tempo wzrostu realnej sprzedaży detalicznej spadło w kwietniu do 15,8% po wzroście o 33% w marcu.

Według szacunków, sprzedaż skurczyła się o około -5,0% M/M w kwietniu, po miesięcznym wzroście o około 8,0% w marcu. Do tej pory konsumpcja w tym roku rozczarowywała. Wolniejsze tempo wzrostu w kwietniu stwarza ryzyko dla prognoz wzrostu w Chinach, mimo że ożywienie gospodarcze ma być kontynuowane w tym roku. Bloomberg podaje obecnie, że konsensus prognoz wzrostu w Chinach w tym roku wynosi 8,5%, a w 2020 roku 2,3%. Jeśli popyt krajowy nadal będzie słaby, zwiększy to presję na decydentów w Chinach, by prowadzili politykę bardziej sprzyjającą wzrostowi.

Wyższe ceny surowców i metali wspierają rynek Forex. Źródło: MUFG

– Słabsze dane o aktywności gospodarczej stwarzają pewne ryzyko dla walut związanych z surowcami i walut rynków wschodzących, chociaż negatywny wpływ powinien być ograniczony w obecnym momencie, gdy ceny surowców nadal znajdują się blisko wieloletnich maksimów. Indeks cen towarów Bloomberga wzrósł o nieco ponad 10% do tej pory w tym kwartale i osiągnął najwyższy poziom od połowy 2015 roku. – komentują analitycy MUFG.

Ogólnie rzecz biorąc, umacniające się perspektywy globalnego wzrostu i wyższe ceny towarów nadal zapewniają wspierające środowisko zewnętrzne dla walut towarowych i walut rynków wschodzących. Dolar australijski pozostaje jedną z najpopularniejszych długich pozycji wśród funduszy lewarowanych obok meksykańskiego peso i funta. Długie pozycje na Aussie zostały ostatnio zredukowane do 17 133 kontraktów w tygodniu kończącym się 11 maja z 28 142 kontraktów na koniec pierwszego kwartału.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdprojekt kurs | cd projekt | jsw analiza | budimex notowania | dolar prognozy |

Kursy walut w gronie gospodarek G10

Najlepiej radzącymi sobie walutami G10 w tym roku były waluty o wysokim współczynniku ryzyka, takie jak CAD (+4,7% w stosunku do USD), GBP (+2,8%), NOK (+2,8%) i AUD (+0,5%). Z kolei tradycyjne waluty bezpieczne i o niskiej rentowności, takie jak JPY (-5,7%), CHF (- 2,0%), SEK (-1,9%) i EUR (-0,9%), odnotowały gorsze wyniki.

invest

Poprawiające się perspektywy dla gospodarki światowej i handlu pozostają ważnym czynnikiem wpływającym na wyniki walutowe w tym roku. Jest to wyraźny zwrot w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy to NOK (-13,5% w stosunku do USD), AUD (-8,0%), GBP (-7,8%) i CAD (-7,5%) były najgorzej radzącymi sobie walutami G10. Na drugim końcu spektrum znalazły się JPY (+1,3%), CHF (-0,7%), EUR (-3,6%) i SEK (-4,5%), które odnotowały lepsze wyniki. Był to niestabilny okres dla rynków walutowych, a kiedy kurz nadal opada, jest to dobra okazja do oceny wpływu na długoterminowe wyceny.

– Nasze długoterminowe modele wyceny parytetu siły nabywczej pokazują, że w ciągu ostatniego roku doszło do kilku dramatycznych zmian w wycenie walut G10. Największe z nich dotyczyły AUD i NZD. Szacujemy, że AUD jest obecnie przewartościowany o około 6% (w stosunku do USD) w porównaniu do niedowartościowania na poziomie około -11% rok temu. Podobnie, szacujemy, że NZD jest obecnie przewartościowany o około 12% (w stosunku do USD) w porównaniu do niedowartościowania około -6% rok temu – dodaje MUFG.

Z kolei CHF i JPY odnotowały najmniejsze zmiany w wycenie. MUFG zakłada, że CHF jest obecnie niedowartościowany o około 7% (względem USD) w porównaniu do niedowartościowania o około 8% rok temu. Bank szacuje, że JPY jest obecnie niedowartościowany o około 10% (w stosunku do USD) w porównaniu do niedowartościowania o około 8% rok temu. NOK i SEK pozostają najbardziej niedowartościowane, nawet po silnych wzrostach w ciągu ostatniego roku.

– Nadal szacujemy, że NOK i SEK są głęboko niedowartościowane (w stosunku do USD) odpowiednio o około 15% i 24%. Podobnie, EUR i GBP pozostają niedowartościowane, ale w mniejszym stopniu, odpowiednio o około 13% i 5%. CAD jest bardziej sprawiedliwie wyceniany po ostatnich silnych wzrostach. Podobny obraz długoterminowej wyceny jest również widoczny poprzez spojrzenie na zmiany w realnych efektywnych kursach wymiany BIS (REER). Porównując najnowsze wartości REER z ich długoterminowymi (20-letnimi) średnimi, JPY jest obecnie około 19% poniżej, NOK około 11% poniżej, a SEK około 10% poniżej, ponieważ wydają się one być najbardziej niedowartościowanymi walutami G10 – tłumaczą analitycy MUFG.

Dla kontrastu, najbardziej przewartościowanymi walutami G10 wydają się być USD na poziomie około 5% powyżej swojej długoterminowej średniej, NZD na poziomie około 4% powyżej oraz CHF na poziomie około 3,0% powyżej. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki wspierają fundamentalne poglądy makro, zgodnie z którymi nadal istnieje możliwość dalszego umocnienia NOK i SEK oraz dalszego osłabienia USD, podczas gdy rentowności w USA pozostają na mniej atrakcyjnych poziomach niż przed pandemią. Głębsze niedowartościowanie JPY może w większym stopniu hamować dalsze osłabienie w przyszłości.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here