Naga MarketsW ciągu ostatnich tygodni – wyłączając okres danych NFP – walutą o największej presji popytowej jest zdecydowanie funt szterling, który wykonuje spore zasięgi wobec reszty walut. W tym wobec dolara amerykańskiego odrabiając znacznie straty z przełomu kwietnia i czerwca tego roku, oraz wznosząc ponownie polskiego złotego ponad próg 5 PLN. Najbliższe dni mogą być dla kursu funta szterlinga nadal pod znakiem dużej zmienności, dlatego inwestorzy walutowi powinni być ostrożni.


Widmo zbliżających się wyborów w Wielkiej Brytanii odciska swoje piętno na wykresie brytyjskiej waluty wobec amerykańskiego dolara czy też polskiego złotego. Staje się on przez to najbardziej zmienną walutą wśród najważniejszego koszyka, atakując sześciomiesięczne maksima w zestawieniu z dolarem amerykańskim (GBPUSD) w miarę zbliżania się wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii i rozpoczynania przez partie ostatnich dni kampanii przed głosowaniem 12 grudnia.

wykres Kurs funta GBPUSD D1 09.12.2019
Kurs funta GBPUSD D1 09.12.2019

Atak strefy 1.31730 USD to dotarcie do poziomów z maja obecnego roku, które para GBPUSD przetestowała po raz ostatni przed przeceną rzędu 1200 pipsów. Nadal utrzymywanie się kursu w okolicach 1.31 USD oznacza możliwość wzrostów, które do ostatecznego dnia – czwartku, mogą nabrać jeszcze na sile. Zdaje się w tym momencie, że wielu analityków oraz obserwatorów rynkowych wskazuje strefę 1.3200 USD – 1.32500 USD jako strefę, którą para może osiągnąć jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz również: Boris Johnson prowadzi Partię Konserwatywną do największej wygranej od 1987 r.

wykres Kurs funta GBPPLN D1 09.12.2019
Kurs funta GBPPLN D1 09.12.2019

To jednak nie koniec silniejszych wzrostów – ponieważ wobec polskiego złotego (GBPPLN) kurs funta umacnia się najsilniej od kwietnia 2017 roku. Strefa 5 zł za funta ponownie została przełamana, a atak na poziomy 5,11 PLN zdają się być możliwe do osiągnięcia jeszcze w tym tygodniu – bezpośrednio przed wyborami.

Zdanie to może zostać podtrzymane poprzez ostatnie sondaże, które  pokazały, że premier Boris Johnson będzie w stanie odzyskać większość w parlamencie dla swoich konserwatystów, których nie mieli od 2017 roku. Zdaje się, że zmienność będzie nabierała tempa w ciągu najbliższych sesji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here