Naga MarketsKurs funta (GBP) zakładnikiem stóp procentowychW obliczu sprzecznych trendów nie jest jeszcze jasne, w którą stronę podąży kurs funta  (GBP) w najbliższej przyszłości. Na jego kurs wpływa dziś bowiem kilka różnych sił.

  • Funt jak dotąd radzi sobie lepiej niż euro i dolar
  • Brexit i pandemia wciąż powodują niepewność
  • Co zrobi Bank Anglii?

Równanie z kilkoma niewiadomymi

Kurs funta pozostaje stabilny, jednak jego perspektywy nie są najlepsze. Problemem może być przede wszystkim kolejny, trzeci już lockdown. Wprawdzie przemysł i budownictwo nadal pracują, tym niemniej perspektywy wzrostu PKB bledną. Zakładane na I kwartał 2,5% wzrostu w ujęciu rocznym, ustępują miejsca bardziej prawdopodobnym 1,5-2%. 

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak zauważa CIBC (Canadian Imperial Bank of Commerce), sytuacja Banku Anglii jest trudna. Przed lutowym posiedzeniem Komisji Polityki Pieniężnej (MPC) wydaje się, że Bank zamierza uniknąć wejścia w obszar negatywnych stóp procentowych. Jednocześnie jednak musi wesprzeć słabnącą brytyjską gospodarkę. CIBC spodziewa się symbolicznego cięcia stóp  o 0,1%. Powinno to pomóc gospodarce przetrwać w dostatecznej kondycji do drugiej połowy roku, kiedy to może zacząć się odbicie, powodowane skuteczną akcją szczepień i zmniejszeniem wpływu pandemii.

– Wtedy para GBP/USD powinna powrócić do poziomów, których nie widziano od początku 2018 r. – pisze CIBC.

Zdaniem analityków Rabobanku natomiast, gołębie podejście Banku Anglii wobec kursu funta może na razie obniżać notowania waluty. 

fpmarkets

– Na początku tego miesiąca panował byczy sentyment. Funt może nie nadążał za wzrostami walut surowcowych od początku roku, ale radził sobie lepiej niż dolar i euro. Jednak już teraz rajd GBP kończy się w reakcji na słabe wiadomości z gospodarki – uważa Rabobank

– Podtrzymujemy naszą prognozę, że w nadchodzących miesiącach para EUR/GBP będzie prawdopodobnie przedmiotem handlu w zakresie 0,88/0,89 zaś powrót do poziomu 0,87 może nastąpić dopiero w dalszej części roku. Naszym zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby były szczególne powody do optymizmu co do kursu funta – prognozują analitycy Rabobank.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here