Naga MarketsJeden funt szterling i dolar amerykańskiKurs funta ma za sobą bardzo udany okres. W ostatnich 4 miesiącach 2019 jest to najlepiej radząca sobie waluta. Niemniej w 2020 roku czeka go sporo przeszkód i wcale nie jest takie pewne, że rajd, który obecnie obserwujemy będzie kontynuowany. Co dalej z kursem funta brytyjskiego GBP?


Kurs funta do dolara odbija od 1,35 USD

Po dość burzliwym tygodniu na rynku walutowym, kiedy pojawiały się nawet groźby kolejnych ceł, sytuacja uległa uspokojeniu. Premier Boris Johnson wygrał wybory parlamentarne, a na rynku globalnym doszło do podpisania umowy pomiędzy USA i Chinami. Dzięki tym dwóm wydarzeniom, zmniejszyły się dwa główne ryzyka dla inwestorów (choć Johnson będzie musiał jeszcze negocjować własną umową z Unią Europejską).

“W krótkiej perspektywie czasowej, wszystko co mogło zakończyć się dobrze, właśnie tak się zakończyło na, można powiedzieć, że nikt nie mógł się spodziewać lepszego rozwoju sezonu świątecznego”, powiedział Marc Chandler, główny strateg w Bannockburn Global Forex. “Ludzie byli zmęczeni Brexitem i teraz są bardzo zadowoleni, że to się wreszcie skończyło”.

Zobacz także: Indeksy giełdowe w USA na historycznych maksimach, co dalej?

Funt brytyjski, który był ciągnięty w dół za sprawą ryzyka no-deal Brexitu, wyraźnie odzyskał siły w ostatnich miesiącach. Od września możemy obserwować spektakularny rajd wzrostowy. Aktualnie Brytyjczycy mają termin do grudnia 2020 roku, aby uzgodnić to  jaki sposób będą wygalały dalsze relacje pomiędzy Wielką Brytanią, Unią Europejską. Wielu analityków uważa, że taki termin jest zbyt optymistyczny i będzie podlegał przedłużeniu, co może stanowić kontynuację niepewności, która ciąży na brytyjskich aktywach. Niemniej Boris Johnson wciąż utrzymuje zdanie, że sprawa Brexitu jest priorytetowa i trzeba ją “załatwić” jak najszybciej.

Sytuacja techniczna na GBPUSD

Po euforii wywołanej w pierwszej kolejności sondażami przedwyborczymi, a następnie ostatecznymi wynikami, kurs funta GBPUSD zdołał się wspiąć w rejony okrągłego poziomu 1,3500. Jak to często bywa w przypadku tak nagłych i dynamicznych skoków, kurs funta wyraźnie koryguje ostatnie wzrosty. Aktualnie cena znajduje się na wysokości wsparcia, wynikającego z wcześniej pokonanych wierzchołków przy 1,3320. Dopiero jeśli dojdzie do wybicia dołem, będzie istniała szansa na ruch w kierunku 1,3150, bądź nawet 1,30 USD. Niemniej trzeba pamiętać, że trend jest wzrostowy, dlatego też w przypadku odbicia można oczekiwać kolejnego podejścia po ostatnie maksima.

Wykres GBPUSD
GBPUSD interwał D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here