Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) znalazł się na najwyższych poziomach od 2018 r.Poszło łatwo. Dolar został podcięty przez cofające się rentowności amerykańskich obligacji i rynek zaczyna się od nowa pozycjonować o czym świadczyć może dzisiejszy fenomen jena i franka, które w relacji z dolarem są bardzo silne. W kilkudniowej perspektywie wygranymi będą raczej ci sami co zawsze przy zmianie globalnego sentymentu, bardziej ryzykowne waluty skorelowane z surowcami, czy też rynki wschodzące.

Kurs funta rośnie, dolar coraz słabszy

Otwartym pytaniem pozostaje jednak to, czy mamy do czynienia z trwalszym powrotem w stronę słabszego dolara, czy też na wiosnę rozpocznie być może wyraźniejszy marsz w górę. Ważnym elementem układanki pozostaje rynek amerykańskiego długu, który pozostanie wrażliwy na każde sygnały dotyczące pakietów stymulacyjnych (niezależnie od procedowanych teraz ustaw, można spodziewać się kolejnych w najbliższych miesiącach), ale być może istotniejsze będzie utrzymanie globalnego apetytu na ryzyko w kontekście nadmiernej spekulacji widocznej chociażby na Wall Street. Zwłaszcza, że nie mamy przecież pewności, czy szczepionki nadal będą skuteczne na potencjalne mutacje COVID, a na tym budowane są obecnie oczekiwania związane z ożywieniem gospodarek w II połowie roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs GBPUSD znalazł sie na najwyższych poziomach od 2018 r. Impulsem jest globalna słabość dolara, ale i też funt miał dość dobrą pozycję startową na początku tygodnia – mało “gołębi” Bank Anglii, oraz wysoka dynamika szczepień w Wielkiej Brytanii, co pozwala nie zauważać bieżących problemów makro.

Wykres dzienny GBPUSD

Co dalej? Ciekawym wątkiem w najbliższych tygodniach może być ewentualna reakcja decydentów na nazbyt szybką aprecjację funta, która jest dość prawdopodobna. W przypadku GBPUSD mamy psychologiczną barierę przy 1,40, ale raczej na tym się nie skończy.

EUR/USD – wybity kluczowy opór

Słaby dolar na szerokim rynku prowokuje do zmiany średnioterminowych układów. Korzysta na tym też EURUSD, który po piątkowej białej świecy przełomu, dzisiaj złamał spadkową linię trendu przy 1,2075. Analogiczny sygnał został potwierdzony też przez dzienny oscylator RSI9. Kolejny kluczowy poziom to teraz okolice 1,2175-80.

Wykres dzienny EURUSD

Poza wątkiem słabszego dolara można też wskazać pozytywy wokół euro w postaci spadku ryzyka politycznego we Włoszech, czy też oczekiwania związane z przyspieszeniem tempa szczepień w UE, które zwiększałyby prawdopodobieństwo ożywienia gospodarki w najbliższych miesiącach.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: prognozy dla dolara | złoty polski kurs | 1 btc | kurs.dolara | gpw pgnig |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here