Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) zawraca po przetestowaniu okolic 1,30. Sytuacja EUR/USD oraz AUD/USDRosnąca niepewność związana z przebiegiem pandemii w najbliższych tygodniach może wymusić na bankach centralnych kolejne działania, zwłaszcza biorąc pod uwagę ociężałość w decyzjach u polityków w temacie pakietów fiskalnych. Dzisiaj przedmiotem rynkowej dyskusji są potencjalne ruchy banków centralnych Antypodów. Wiceprezes RBA Kent nie wykluczył wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, a szef RBNZ zapowiedział w listopadzie przegląd dostępnych narzędzi z naciskiem na program QE. Nie jest to większe zaskoczenie, biorąc pod uwagę pojawiający się od kilku tygodni przekaz, ale pokazuje, kto może zacząć nową falę działań. Dla walut Antypodów to nienajlepsze wieści. Pytania o nieco spekulacyjny status AUD i NZD w ostatnich latach, mogą teraz dać pretekst nieco mocniejszym ruchom w najbliższych miesiącach.

W Europie na celowniku może znaleźć się Bank Anglii, który już wspominał o przygotowaniach do możliwego wdrożenia ujemnych stóp procentowych. Jeżeli perspektywy dla bezumownego Brexitu będą niebezpiecznie rosnąć, to BOE może nawet zdecydować się na jakiś ruch wyprzedzający jeszcze w tym roku. Może być to dodatkowe obciążenie dla funta poza niepewnością związaną z samymi negocjacjami, które minęły już swój “rozsądny deadline”, czyli czas, kiedy należało dopiąć kluczowe tematy, a teraz skupić się na legislacyjno-technicznych procedurach.

Nieco związane ręce mają natomiast EBC i FED. W pierwszym przypadku liczebna Rada Gubernatorów może utrudnić szybkie wypracowanie konsensusu, zwłaszcza, że ujemne stopy są takim panaceum jak antybiotyk – dla jednych może być skuteczny, ale dla innych nie, gdyż szkody w innych obszarach będą zbyt duże. Dlatego wątek ten jest odrzucany przez FED, który co najwyżej w razie potrzeby mógłby operować skalą i kształtem QE (celując w nowe obszary aktywów, które można by zacząć skupować).

Wczoraj popyt z łatwością doprowadził do złamania okolic 1,1750, które teraz będą wsparciem. W efekcie szybko zbliżyliśmy się do 1,18, ale rejon ten nie został pokonany. Popyt utkwił w strefie 1,1780-1,1800. Dzisiaj podjęta zostanie kolejna próba. Trudno jednoznacznie wyjaśnić lepsze zachowanie się euro na tle innych walut, chociaż ostatnie statystyki COVID-19 pokazały spadek liczby zakażeń w kluczowych krajach UE.

Wykres dzienny EURUSD

Czy złamiemy 1,18? Nie jest to wykluczone, ale pod warunkiem, że wtorek przyniesie próbę wymazania wczorajszego spadku na Wall Street. W takiej sytuacji testowalibyśmy okolice szczytów sprzed kilku dni wokół 1,1825-30.

GBPUSD zawrócił wczoraj po przetestowaniu okolic 1,30. Ruch powrotny został zrealizowany, a przy okazji potwierdzone zostało też znaczenie rysującego się kanału spadkowego na dziennym wykresie. Dzisiaj może czekać nas kolejna próba testowania górnego ograniczenia w/w kanału. Rynkiem targają sprzeczne informacje co do przebiegu dalszych rozmów nad umową handlową. Wczoraj emocjonowano się tym, że brytyjscy politycy mogą wymusić na premierze Johnsonie poluzowanie zapisów kontrowersyjnej ustawy Internal Market Bill, aby nadać lepszy klimat rozmowom z UE, później pojawiły się doniesienia, że Bruksela nie planuje nadmiernego przyspieszenia w rozmowach.

Wykres dzienny GBPUSD

Wokół AUD pojawia się coraz więcej negatywnej narracji ze strony RBA, która będzie wpływać na sentyment przed zaplanowanym na 3 listopada posiedzeniem. Obecnie rynek wycenia cięcie stóp o 15 p.b. do 10 p.b., ale nie jest jasne, czy na tym się skończy. Bank centralny może zdecydować się na zwiększenie skali zakupów aktywów (QE), zwłaszcza obligacji na długim końcu krzywej, aby móc bardziej wpływać na długoterminowe oczekiwania. To wszystko, w połączeniu z narastającą awersją do ryzyka na globalnych rynkach (niepewność związana z pandemią, oraz przebiegiem wyborów w USA), w połączeniu z lokalnym problemem, jakim są pogarszające się relacje gospodarcze z Chinami (ograniczenia w imporcie węgla i bawełny z Australii), może zapowiadać dłuższy trend spadkowy na AUD.

Na wykresie AUDUSD jesteśmy przed złamaniem ważnego wsparcia przy 0,70, które bazuje m.in. na dołku z 25 września b.r. Będzie to mocny średnioterminowy sygnał.

Wykres dzienny AUDUSD

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here