Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) z prognozą 1,57 dol. w II poł. 2022 roku od ING ThinkKurs funta względem euro (EUR/GBP) oraz względem dolara (GBP/USD) ma perspektywy wzrostowe w 2021 roku, jak twierdzą analitycy ING Think. Ich zdaniem komplet czynników politycznych, gospodarczych oraz powiązanych z pandemią wskazuje na taką trajektorię wydarzeń. Oprócz tego, Bank of England ma być mniej skłonny do luzowania polityki pieniężnej, a to ma także okazać się wsparciem dla funta.

  • Ryzyko polityczne w Wielkiej Brytanii związane z ruchem niepodległościowym Szkocji może wpłynąć na siłę funta
  • Nie jest jeszcze pewne jaki będzie wpływ nowej umowy handlowej między UK a UE
  • Różne tempo odbudowy gospodarczej na Wyspach i Starym Kontynencie ma mieć przełożenie na zachowanie kursu funta

Funt ma umocnić się w 2021 roku zdaniem ING

Kurs funta względem euro (EUR/GBP) może spaść jeszcze niżej, do nawet 0,85 euro na koniec roku, jak twierdzą eksperci z ING Think. Szansę na aprecjację dla brytyjskiej waluty, postrzegają oni w szeregu czynników, ale przede wszystkim w tym jak Wielka Brytania radzi sobie z ograniczaniem pandemii względem Unii Europejskiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
– To może przełożyć sie na: a) wcześniejsze zniesienie restrykcji i silniejsze odbicie gospodarcze w II kw. 2021 r., oraz b) mniejszą potrzebę luzowania polityki monetarnej przez Bank of England. – stwierdzili w raporcie.

– Nasz bazowy scenariusz zakłada kurs EUR/GBP na poziomie 0,85 euro w drugiej połowie roku oraz 0,82 euro na koniec 2022 roku. – zaznaczyli.

Analitycy ING przedstawili jednak także dwa dodatkowe scenariusze, które zakładają zwiększenie się roli czynników w kierunku pozytywnym oraz negatywnym.

– W niedźwiedzim scenariuszu, gdy ryzyko związane z nowymi szczepami COVID się zmaterializuje, wskutek czego wprowadzone zostaną nowe restrykcje: luzowanie ze strony BoE jest bardziej prawdopodobne i może doprowadzić do wzrostu kursu EUR/GBP do 0,92 euro. W byczym, sądzimy, że kurs osiągnie 0,75 euro w tym roku, a stałoby się tak, gdyby wzrosło napięcie polityczne wewnątrz UE, a EBC obniżył stopy procentowe. – podsumowali analitycy ING Think.

Wielka Brytania miała nieco lepszy start programów szczepień, niż miało to miejsce w strefie euro. Poszczególne państwa wchodzące w skład Wspólnoty z różnym powodzeniem wprowadzały szczepienia, pojawiały się także problemy z dostawami. Tymczasem, już 14% Brytyjczyków otrzymało pierwszą dawkę.

Zdaniem analityków ING, ta różnica w tempie szczepień może przełożyć się na wcześniejsze otwarcie brytyjskiej gospodarki, jednak będzie to proces stopniowy. W rzeczywistości, może to być zaledwie kilka miesięcy różnicy, a to może być za mało aby stworzyć dysproporcje w ścieżkach powrotu gospodarek na poprzednie tory.

Plus500

Czynnikiem, który może jednak opóźnić odbicie gospodarcze w UK jest wpływ nowej umowy handlowej między UK a UE. Wzrósł koszt prowadzenia biznesów, zmniejszyła się atrakcyjność brytyjskich dóbr, a niepewność ma ograniczać inwestycje i przełożyć się na zmniejszenie produkcji.

– Kolejnym czynnikiem jest stymulacja fiskalna. Brytyjski rząd opracował plan pomocy do końca kwietnia, a Unia Europejska jest przygotowana na dłuższe działanie. – zauważyli analitycy ING.

Zobacz również: Jak kupić euro (EUR) w Plus500?

Kluczowe jest także, który bank zdecyduje się na cięcie stóp i w jakim zakresie. Szanse, że dokona tego BoE są mniejsze niż w przypadku EBC, jak twierdzą eksperci ING.

Nie bez znaczenia jest także ryzyko polityczne.

– Są dwa sposoby na pogorszenie się sytuacji politycznej w Wielkiej Brytanii. Po pierwsze, deal pomiędzy UK a UE może nie przetrwać próby czasu. – stwierdzili. – Jednocześnie, kwestia niepodległości Szkocji zyskuje na uwadze, a pandemia przyniosła poparcie dla strony będącej na tak.

Zobacz również: Jak kupić dolara (USD) w Plus500?

Jednak wciąż mowa tutaj o scenariuszach alternatywnych. Według bazowego, funt ma zyskiwać względem euro oraz dolara w tym roku.

– Spodziewamy się kursu EUR/GBP na poziomie 0,85 dol. na koniec tego roku oraz 0,82 na koniec kolejnego. W przypadku GBP/USD, wzrost powinien być znaczniejszy, bowiem para ta powinna zyskać także dzięki wzrostowi EUR/USD). W rezultacie, kurs GBP/USD powinien osiągnąć 1,50 dol. jeszcze w 2021 roku.

Według analityków ING, kurs GBP/USD ma dobić do nawet 1,57 dol. w połowie 2022 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq index notowania | zlotowka kurs | kurs pgnig | ropa forum | cd projekt akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here