Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrośnie do 1,50 w drugiej poł. roku, uważa INGDodatkowe wsparcie fiskalne oczekiwane dziś od kanclerza skarbu Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka powinno pomóc wesprzeć odbicie gospodarcze i podkreślić konstruktywne perspektywy dla funta szterlinga, twierdzi w środowej nocie skierowanej do klientów Chris Turner z ING. Bank prognozuje, że kurs funta pokona poziom 1,50 w drugiej połowie tego roku. W strefie euro wyklucza natomiast spadek eurodolara poniżej 1,20 dol.

  • Po teście miesięcznych szczytów kurs dolara cofa się w środę, reagując między innymi na słowa Lael Brainard z FOMC, które wspierają aktywa FX o wyższym poziomie ryzyka
  • W długim terminie dolar ma nadal tracić, co pozwoli m.in. funtowi pokonać poziom 1,50 dol., a euro utrzyma nad 1,20 dol.
  • Na polskim podwórku inwestorzy czekają na posiedzenie NBP, to jednak według ING nie ma mieć większego wpływu na PLN

Kurs dolara: Lael Brainard z FOMC powinna dać trochę oddechu aktywom ryzyka

Rynki walutowe ustabilizowały się w nocy, częściowo dzięki komentarzom Lael Brainard z FOMC, która powiedziała, że zwraca baczną uwagę na ostatnie ruchy rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Ponieważ zmienność UST stanowi główne ryzyko dla aktywów ryzykownych i cyklicznych na FX, komentarze te powinny zapewnić nieco przestrzeni w dniu dzisiejszym (EUR/NOK jest już bliski przetestowania poziomu 10,20).

Te artykuły również Cię zainteresują
W USA w centrum uwagi znajdują się lutowe dane o usługach ISM w USA. Ekonomiści ING oczekują skromnej korekty w stosunku do styczniowego odczytu, co powinno przyczynić się do stabilności aktywów ryzyka w środę.

Kurs euro: Ruch poniżej poziomu 1,20 dol. nie jest uzasadniony

W obliczu gwałtownych ruchów rentowności UST i zmienności na rynku akcji, EUR/USD pozostał dość odporny, utrzymując się powyżej poziomu 1,20.

– Zwracamy uwagę, że pomimo ostatnich wydarzeń, krótkoterminowa finansowa wartość godziwa EUR/USD nie uległa zbytniemu pogorszeniu i według naszych szacunków wynosi obecnie około 1,2140. Oznacza to, że obecny poziom spot EUR/USD jest zbliżony do wartości godziwej (w rzeczywistości wykazuje skromne niedowartościowanie), a spadki poniżej poziomu wsparcia 1,20 nie są uzasadnione (co było widoczne we wczorajszej akcji cenowej) – komentuje Turner.

Kurs funta: Budżet Wielkiej Brytanii pomaga bykom w przypadku GBP

Kanclerz Wielkiej Brytanii odsłania dziś budżetowe karty. Ostatnie doniesienia sugerują, że program urlopowy zostanie przedłużony do września (w całości do czerwca, a z malejącymi składkami rządowymi od lipca).

– Nie oczekujemy większych zapowiedzi podatkowych, choć kanclerz może zasygnalizować zamiar podniesienia ich w przyszłym roku. Ogólnie rzecz biorąc, dodatkowe wsparcie fiskalne powinno podkreślić konstruktywną perspektywę dla GBP na II kw., a dalsza pomoc fiskalna ułatwi odbicie gospodarcze i sprawi, że GBP będzie najsilniej reagował w obszarze G10 FX – wyjaśnia analityk ING.

Bank spodziewa się, że kurs funta naruszy poziom 1,50 w drugiej połowie 2021 r., a spadki poniżej 1,40 będą stopniowo wygaszane.

Kurs złotego czeka na decyzję banku centralnego: gołębie nastawienie NBP bez zmian

– Nasi ekonomiści oczekują, że RPP podtrzyma dziś swoje gołębie nastawienie. Narodowy Bank Polski ma pokazać wyższe CPI i PKB w 2021 r. wobec projekcji z listopada 2020, ale niekoniecznie wyższe dla 2022 r. Wyższy wskaźnik CPI w 2021 r. powinien być tłumaczony cenami regulowanymi i szokiem podażowym, co z kolei pozwoli utrzymać gołębie nastawienie bez sugestii zacieśnienia w najbliższej przyszłości, pomimo wyraźnej presji cenowej – komentuje ING.

Ponieważ nie powinno to być zaskoczeniem, wpływ na złotego będzie dziś ograniczony, a walutę napędzać będzie przede wszystkim ogólny sentyment do ryzyka (który wywiera presję na FX z Europy Środkowo-Wschodniej). Dla NBP większym zmartwieniem jest obecnie ryzyko nieuzasadnionego umocnienia PLN niż ostatnie osłabienie PLN.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here