Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) wzrośnie do 1,40 przez porozumienie ws. Brexitu, uważa Morgan StanleyUmowa handlowa z Unią Europejską lub jej brak znacząco wpłynie na kształt gospodarki Wielkiej Brytanii w najbliższych latach. Na niepewności starają się zarobić inwestorzy, którzy próbują przewidzieć jak zakończą się negocjacje i jaka będzie reakcja brytyjskich i europejskich aktywów. Jakie wskazówki mają dla nich eksperci i jak zachowa się kurs funta?

  • Strateg Morgan Stanley ocenia, że osiągnięcie porozumienia może wynieść kurs funta GBP/USD do 1,40.
  • JPMorgan poleca pesymistom zakup francuskich obligacji.
  • W przypadku “no deal” inwestozy powinni przenieść swój kapitał z FTSE 100 na Stoxx Europe 50.

Spór polityków trwa

Wciąż prowadzone rozmowy w sprawie relacji handlowych po Brexicie są bardzo ważne dla ożywienia gospodarczego w UE i Zjednoczonym Królestwie. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu premier rządu Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie zrealizował swojej groźby zerwania rozmów 15 października, jeżeli nie pojawią się nowe ustalenia.

Zobacz również: Goldman Sachs: Demokraci wprowadzą pakiet stymulacyjny o wartości 2,5 bln dol.

Zmienne nastroje inwestorów bardzo dobrze widać w kursie walut. Funt wykazuje się w ostatnich miesiącach bardzo dużą zmiennością, która we wrześniu dochodziła do 12%. Olbrzymie napięcie przed szczytem Rady Europejskiej (termin do którego miały zakończyć się negocjacje w sprawie Brexitu) doprowadziło do tego, że zmienność kursu GBP/USD przekraczała nawet 0,80% dziennie.

Kurs funta wzrośnie do 1,40? Porozumienie dużą szansą dla GBP/USD

Jak podaje Bloomberg, strateg w Morgan Stanley Andrew Sheets, prognozuje, że w przypadku ogłoszenia zawarcia umowy funt może liczyć na gwałtowne wzrosty, które wyprowadzą go do 1,40 dolara. Taką wartość brytyjska waluta osiągnęła ostatnio w pierwszej połowie 2018 roku.

Czy funt urośnie do 1,40 dolara?, źródło: Bloomberg

Według JPMorgan, inwestorzy skłaniający się ku opcji, w której politykom nie uda się wypracować żadnego porozumienia, powinni sprzedać irlandzkie obligacje rządowe, aby zakupić ich francuskie odpowiedniki. Eksperci banku inwestycyjnego uzasadniają, że kondycja gospodarki Irlandii jest dużo silniej uzależniona od Wielkiej Brytanii, niż większość gospodarek UE. W przypadku pesymistycznego zakończenia rozmów stratedzy rekomendują także sprzedaż aktywów notowanych na FTSE 100 i równoczesny zakup akcji na Stoxx Europe 50.

Wykres przedstawiający zmianę wartości FTSE 100 w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here