Naga MarketsWielka Brytania przedstawia sprzeczne dane dot. sytuacji gospodarcej UKJuż kolejny dzień z rzędu euro zachowuje się gorzej w pierwszych godzinach handlu sesji amerykańskiej. Wczoraj wytłumaczeniem dla nieco mocniejszego dolara mogły być świetne dane New York FED Mfg. (chociaż produkcja przemysłowa wypadła mieszanie), to jednak dzisiaj rynek dostał gorszy odczyt sierpniowej dynamiki sprzedaży detalicznej w USA (zaledwie 0,6 proc. m/m wzrostu, oraz 0,7 proc. m/m dla wartości bazowej).

EURUSD – spadki to nie przypadek?

Niemniej problem może leżeć po stronie euro. Trudno jednak znaleźć proste wytłumaczenie. Przed wieczornym posiedzeniem FED układ na EURUSD robił się spadkowy. Niewykluczone, że popyt spróbuje szarpnąć w górę i przetestować strefę 1,1900-1,1930, jeżeli pojawią się jakieś “gołębie niespodzianki” w przekazie, ale być może ruch ten będzie krótkotrwały i powrócimy do spadków schodząc poniżej 1,18.

Wykres dzienny EURUSD

Funt kontynuuje rozpoczęte na początku tygodnia odreagowanie przeceny z pierwszej dekady września. Wsparciem stały się doniesienia, jakoby rząd zgodził się na tzw. poprawkę Neill’a, która wprowadza do kontrowersyjnego dokumentu Internal Market Bill zapis dotyczący wątku irlandzkiego. Jakiekolwiek istotne zmiany muszą wcześniej uzyskać zgodę parlamentu.

Dla premiera Johnsona taki ruch redukuje ryzyko, że grupa buntowników w Partii Konserwatywnej będzie rosnąć w siłę. Dla innych brytyjskich polityków i dla rynku jest to natomiast sygnał, że IMB zaczyna być “rozmiękczany”. Ale co na to Unia Europejska? Kilka dni temu wyraźnie zażądała wycofania całego IMB uznając go za naruszenie wcześniejszych ustaleń rozwodowych. Tym samym nadzieje mogą być płonne.

Wykres dzienny GBPUSD

Na dziennym układzie widać próby złamania 1,30. Dziś ważnym punktem kalendarza będzie posiedzenie Banku Anglii – za sprawą niewyjaśnionego tematu Brexitu ryzyka przekazu leżą po “gołębiej” stronie. Tym samym nie jest pewne na ile dzisiejsze wzrosty zostaną utrzymane.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here