Naga MarketsPo wczorajszej silnej wyprzedaży próba krótkoterminowej korekty jest czymś naturalnym, ale nie zapowiada to zmiany układu sił. Rynki mają prawo być nerwowe, gdyż gospodarcza niepewność jest coraz większa. Informacje napływające z Francji sugerują, że miesięczny lockdown może być niewystarczający do osiągnięcia założonych celów w postaci spadków dziennych zakażeń poniżej 5 tys. osób, co pokazuje na co należy się nastawiać.

Gospodarcza niepewność jest coraz większa

Inne kraje na razie mają pewien komfort w postaci covidowych statystyk, ale nawet Niemcy zauważają, że wkrótce służba zdrowia zostanie sparaliżowana, chociaż nie decydują się jeszcze na francuski scenariusz. Ważne jest tu słowo “jeszcze”. Wizja rozlewania się lockdownów po całej Europie, będzie teraz tym, czego inwestorzy będą obawiać się najbardziej.

Te artykuły również Cię zainteresują
W takim scenariuszu oczekiwania, że decydenci powinni stanąć na wysokości zadania oferując szereg programów wsparcia będzie ogromna. Tymczasem proces podejmowania decyzji na forum wspólnoty jest długi i dotyczy to również Europejskiego Banku Centralnego. Dzisiejsze posiedzenie i konferencja prezes Lagarde raczej pozostawią rynki z wieloma pytaniami bez odpowiedzi.

Na fali globalnej niepewności w siłę będzie rosnąć amerykański dolar i pozostałe safe-haven. Wpływ na to mogą mieć też wydarzenia, jakie rozegrają się w przyszłym tygodniu. Scenariusz przejęcia władzy przez Demokratów w USA stał się mniej pewny, niż kilka tygodni temu.

Notowania EURUSD jeszcze wczoraj po południu próbowały powrócić do wybitego kanału wzrostowego wokół 1,1740-50. Próba ta nie była do końca udana, co pokazuje dzisiejszy przebieg notowań. Jeżeli wybicie z formacji kanału (flagi) można uznać za potwierdzone, to jest to zapowiedź mocniejszego ruchu w dół w kolejnych tygodniach. Pierwszym ważnym poziomem mogą być okolice dołków z końca września przy 1,1611-15.

Wykres dzienny EURUSD

Dzisiaj kluczowym punktem kalendarza będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego – decyzja o godz. 13:45, konferencja prasowa szefowej tej instytucji od godz. 14:30. O pozytywne wieści będzie trudno. Inwestorzy mogą być też rozczarowani ogólnikami ze strony EBC w sytuacji, kiedy strefie euro grozi poważny lockdown w kolejnych tygodniach (Francja to początek).

Wygląda na to, że inwestorzy próbują wykorzystywać kolejną falę globalnej awersji do ryzyka, jako… okazję do zakupów funta w oczekiwaniu na pozytywny obrót spraw wokół negocjacji nad nową umową handlową po brexicie. Utwierdzają ich w tym spekulacje, jakoby strony były bliskie osiągnięcia kompromisu w niektórych sprawach, które wcześniej były problematyczne. Z drugiej strony źródła UE wskazywały też, że czasu na osiągniecie porozumienia jest tak naprawdę bardzo mało – nowy termin to połowa listopada.

Wykres dzienny GBPUSD

Na wykresie widać jednak, że podaż jest szybko kontrowana. Nie można jednak wykluczyć, że rejon wczorajszych dołków przy 1,2915 zostanie ponownie przetestowany, gdyby w końcu tygodnia pojawiły się doniesienia zbliżające nas do poważniejszego lockdownu w Wielkiej Brytanii.

Zobacz również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here