Rynek akcji startuje na zielono, a na FX traci USD. Nastroje kształtują nadzieje wokół dystrybucji szczepionki i ruchów w kwestii pakietu fiskalnego USA. Dodatkowy optymizm w temacie brexitu umacnia GBP.
Rynki ze wzrostowym początkiem tygodnia. Nadzieja na rozpoczęcie szczepień w USA
Rynek akcji w Azji oraz kontrakty futures na indeksy w Europie i USA rozpoczynają tydzień od wzrostów, gdyż inwestorzy czerpią optymizm z postępów w temacie szczepionek oraz pakietu fiskalnego USA.
Te artykuły również Cię zainteresują
Szefa rządowego programu przyspieszenia szczepień „jest pełen nadziei”, że szczepienia przeciwko Covid-19 w USA rozpoczną się za mniej niż trzy tygodnie.
Artykuł z Newy York Times wskazuje na możliwość większej elastyczności ze strony Demokratów w zakresie mniejszego, ale szybszego pakietu fiskalnego przed inauguracją Bidena. Zespół Bidena widzi rosnące prawdopodobieństwo, że gospodarka USA zmierza w kierunku podwójnej recesji na początku przyszłego roku i dlatego naciska na Demokratów Izby Reprezentantów, aby rozważyli mniejszy pakiet, który byłby odpowiedni do uzyskania akceptacji Republikanów.
Chiński Shanghai Composite rośnie dziś o 1 proc., a koreański KOSPI zyskuje 1,9 proc. W Japonii jest dzień wolny.
Futures na S&P500 rośnie o 0,3 proc., odbijając po piątkowych spadkach indeksu o 0,68 proc. W Niemczech kontrakt na DAX rośnie o 0,4 proc.
Kursy walut: kurs dolara (USD) pod presją podaży
Na rynku walutowym USD jest pod lekką presją podaży. W przypływie optymizmu tracą też JPY i CHF. EUR/USD powoli wspina się do 1,1880.
GBP/USD na 1,3320 walczy z oporem. Wzrosty na początku tygodnia wiąz się z optymizmem wokół negocjacji brexitu. W artykule dla Financial Times kanclerz skarbu Sunak zbagatelizował ryzyka bezumownego wyjścia z UE.
NZD jest silniejszy po danych o sprzedaży detalicznej za III kw., które wyraźnie zaskoczyły dynamiką 28,0 proc. k/k (prog. 20 proc.). NZD/USD wzrósł do 0,6963.
Złoty kontynuuje dryf – EUR/PLN zaczyna dzień przy 4,47.
Ropa naftowa WTI zyskuje 1,1 proc. do 42,9 USD/b. Rynki surowcowe odzwierciedlają pozytywne nastroje, a traderzy optymistycznie patrzą na ożywienie popytu na ropę.
Autor poleca również:
- Dolar czeka na minutki FOMC. Czy kursy walut zareagują na dane makro?
- Kurs euro (EUR/PLN) zawęził kanał wahań do 4,46-4,4820. Złoty pozostaje stabilny
- Kurs funta (GBP/USD) wzrasta do 1,3280. Złoto odbija do 1867 USD/oz