Naga Markets

Kurs funta (GBP/USD) w kierunku 1,32 dol. na koniec 2023, prognozuje BofAKurs funta do dolara (GBP/USD) we wtorek odbija powyżej poziomu 1,23 dol. Jak podkreślili analitycy Bank of America Merrill Lynch (BofA), Bank of England nadal pozostaje wierny swojej strategii “spokojnej ręki”, polegającej na podwyżkach stóp o 25 pb. Niewykluczony jest jednak “hike” o 50 pb na kolejnym posiedzeniu.

Funt umacnia się wobec dolara we wtorek

Kurs funta do dolara (GBP/USD) we wtorek wzrasta o 0,48% do 1,23 dol., po tym gdy jeszcze przed tygodniem osunął się do dwuletniego dołka na 1,20 dol.Przed tygodniem Bank of England ponownie podniósł stopę procentową o 25 pb. Zaskoczenia nie było, a krok ten wyglądał na dość wstrzemięźliwy w obliczu jastrzębiej Rezerwy Federalnej z podwyżką o 75 pb. Zdaniem analityków Bank of America Merrill Lynch, kolejne podwyżki stóp o 25 pb będą miały miejsce w sierpniu, wrześniu i listopadzie, ale wzrosło prawdopodobieństwo, że BoE przejdzie do podwyżek o 50 pb.

Kurs funta (GBP/USD) w kierunku 1,32 dol. na koniec 2023, prognozuje BofA
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

– Od pewnego czasu zwracamy uwagę na ryzyko, że BoE może zwiększyć tempo podwyżek stóp procentowych na sierpniowym posiedzeniu, gdy w swoich prognozach uwzględni bodziec fiskalny. – stwierdzili analitycy BofA.

– BoE liczy na to, że słabe dochody realne jeszcze bardziej spowolnią wzrost, podniosą bezrobocie z opóźnieniem i pomogą obniżyć inflację wraz z nieuniknionym spadkiem inflacji w sektorze usług komunalnych i energii w przyszłym roku, jeśli ceny surowców ustabilizują się. – dodali.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostep do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

BoE zaostrzył swoje wytyczne, stwierdzając, że MPC będzie szczególnie wyczulony na sygnały wskazujące na bardziej trwałą presję inflacyjną i w razie potrzeby podejmie zdecydowane działania w odpowiedzi na te sygnały. Zatem, spodziewać się można, że istotne będą kolejne odczyty wskaźnika inflacji CPI (najbliższy już za kilka dni).

NED

– Naszym zdaniem BoE, jako bank w otoczeniu małej gospodarki otwartej z poważnym problemem inflacyjnym, będzie musiał do pewnego stopnia dostosować się do tempa wyznaczanego przez inne banki centralne. – zaznaczyli analitycy Bank of America. – Podkreśla to rosnące obawy BoE co do perspektyw wzrostu i spowalniającego sektora krajowego.

Zobacz również: Kurs euro do dolara (EUR/USD): czy 1,06 dol. jest w zasięgu?

Obecnie, rynek wycenia podstawową stopę procentową Bank of England na poziomie 3% na koniec roku.

Prognoza BofA zakłada utrzymanie się notowań GBP/USD poniżej 1,25 dol. w III kw. i późniejszą zniżkę do 1,24 dol. na koniec roku. Jednak 2023 rok może przynieść rajd notowań pary do 1,32 dol., ocenili analitycy BofA.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp500 notowania | echo investment akcje rekomendacje | średni kurs korony czeskiej nbp | frank euro | nasdaq kurs | gpw pkobp |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here