Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) testuje maksima i powraca w stronę 1,3350. Sytuacja techniczna EUR/USDGdyby to świętowała Europa, handel w większości przypadków odbywałby się normalnie, ale tutaj to Amerykanie mają w zasadzie przedłużony weekend, a bez głównego kompasu większość się gubi. Taką mamy charakterystykę rynków i nic nie zapowiada zmiany, no chyba, że kiedyś (nasze dzieci i wnuki?) będą bardziej zerkać na kalendarz chińskich świąt i pasjonować się zmianami na giełdzie w Szanghaju.

Amerykanie świętują, rynki stoją

Reasumując, tytuł komentarza dobrze obrazuje to, co dzieje się na rynkach, nuda i mało znaczące zmiany, które mogą zostać szybko skorygowane, jeżeli Amerykanie powrócą do gry. Można, zatem potraktować czwartek i piątek, jako czas na raczej płytką korektę ruchów z ostatnich dni. Zwłaszcza, że kalendarz publikacji jest w zasadzie pusty – mamy tylko minutki EBC, które mogą lokalnie wesprzeć euro. Z kolei wczorajsze zapiski z FED w zasadzie nie wniosły wiele, ale warto zwrócić uwagę na aspekt w postaci rosnącej presji na techniczne modyfikacje w programie QE, zamiast samego faktu zwiększania dodruku. To może bardziej przypominać schemat japoński, gdzie BOJ ma jako jeden z celów kontrolę krzywej rentowności obligacji, która polega na większej koncentracji banku centralnego na papierach o dłuższej zapadalności. Dla rynków byłby to sygnał, że środowisko ultra niskich stóp procentowych może na bardzo długo wpisać sie w finansową rzeczywistość.

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania EURUSD naruszyły dzisiaj rano górne ograniczenie strefy oporu 1,1900-1,1930, co mogłoby otwierać drogę do ruchu w stronę 1,20. Niewykluczone jednak, że rynek może potrzebować do tego dodatkowego impulsu, zwłaszcza przy dzisiejszym marazmie związanym ze Świętem Dziękczynienia w USA. Czy będą to zapiski z ostatniego posiedzenia EBC w listopadzie, jeżeli utwierdziłyby rynki w przekonaniu, że cięcie stóp procentowych na posiedzeniu 10 grudnia jest mało prawdopodobne? Warto jednak pamiętać o tym, że członkowie EBC mogli też w dyskusjach zwracać uwagę na silne euro. A, zatem może będą to plotki związane z działaniami niemieckiej prezydencji w UE, która podejmuje działania zmierzające do wypracowania politycznego kompromisu skutkującego wycofaniem veta Polski i Węgier? Zobaczymy. Warto pamiętać o tym, że to słaby dolar na większości ustawień z walutami dyktuje tutaj trend, a nie fundamenty euro.

Wykres dzienny EURUSD

Na razie rynek lekko się cofnął. Niemniej dopiero zejście poniżej 1,19 sprowokuje więcej pytań o korektę.

Próba złamania maksimum z przed kilku dni (23 listopada) przy 1,3396 nie była dzisiaj udana. Rynek przetestował ten poziom i zawróciliśmy w stronę 1,3350. Doniesienia Financial Times o tym, że UE może zwołać specjalny szczyt ws. Brexitu dopiero na okres między Świętami Bożego Narodzenia, a Sylwestrem, zdają się wskazywać na to, że politycy liczą się z tym, że kompromis zostanie osiągnięty raczej “za pięć dwunasta”, niż w najbliższych dniach.

Wykres dzienny GBPUSD

Niska płynność za sprawą Święta Dziękczynienia w USA utrudnia szacowanie rzeczywistej skali potencjalnej korekty. Można jednak przyjąć, że mocnym wsparciem będą okolice szczytu z 11 listopada przy 1,3310-11.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here