Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) spadnie do 1,10 USD, sugeruje Bank of AmericaW ostatnim tygodniu funt brytyjski osiągnął najwyższą wartość w stosunku do dolara amerykańskiego od początku marca. W lipcu kurs GBP/USD wzrósł o ponad 5,5%, jednak prognozy wskazują na osłabienie się funta w najbliższych tygodniach.

  • Analitycy BofA prognozują spadek kursu GBP/USD do 1,10 w przypadku braku umowy z UE.
  • Chiny sprzeciwiają się brytyjskiej ingerencji w sprawy Hongkongu.
  • KPMG szacuje, że gospodarka Zjednoczonego Królestwa może skurczyć się w 2020 roku o 7,2%.

Brexit kluczowym czynnikiem decydującym o kursie funta

Według analityków Bank of America Merrill Lynch, przedłużające się negocjacje Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w sprawie porozumienia handlowego mogą doprowadzić do odwrócenia trendu. Kamal Sharma, strateg walutowy w BofA, stwierdził, że okres od sierpnia do grudnia jest historycznie zły dla funta szterlinga.

Utrzymujemy nasze niedźwiedzie stanowisko w sprawie funta szterlinga i dokonujemy korekty prognoz w dół. Sądzimy, że pozostała część roku 2020 będzie zwiastunem dalszej słabości. Los funta będzie w coraz większym stopniu wynikał z wyglądu polityki pieniężnej, zdolności gospodarki do odbicia się po pandemii oraz negocjacji związanych z Brexitem, które tak naprawdę utknęły. – powiedział Sharma.

Analitycy BofA uważają, że brak porozumienia z UE doprowadzi kurs GBP/USD do poziomu 1,10, a GBP/USD poniżej 1,05.

Zobacz również: Wielka Brytania: wzrost gospodarczy w 2020 roku może wynieść -10,1%

Na osłabienie brytyjskiej waluty mogą wpłynąć również coraz silniejsze napięcia na linii Londyn – Pekin. Chińczycy zarzucają Wielkiej Brytanii ingerencję w wewnętrzne sprawy Hongkongu i Chin.

Kurs funta: Brexit i amerykańska gospodarka oddziałują na GBP/USD

Wzywamy Wielką Brytanię, aby obudziła się ze swojego kolonialnego snu, natychmiast naprawiła swój błąd i przestała wtrącać się w wewnętrzne sprawy Chin, aby uniknąć dalszych szkód w relacjach pomiędzy oboma narodami. – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wang Wenbin.

Pomóc funtowi może stagnacja amerykańskiej gospodarki. Opublikowane w czwartek dane dotyczące amerykańskiego PKB wskazują, że gospodarka Stanów Zjednoczonych skurczyła się w drugim kwartale o 33% w ujęciu rocznym. Mimo, że jest to najgorszy wynik w historii, to okazał się być o 2 p.p. lepszy niż zakładali to analitycy.

Podczas środowego spotkania Fed zachował się zgodnie z oczekiwaniami i nie zmienił kierunku swojej polityki monetarnej. Co ważne, zasygnalizowano możliwość dalszego luzowania polityki, jeżeli nie dojdzie do poprawy sytuacji gospodarczej USA.

Warto zaznaczyć, że jeżeli prognozy BofA miałyby się zrealizować, kurs funta musiałby tracić ponad 16% i spadać poniżej dołków z marca bieżącego roku:

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here