Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) spada w kierunku 1,30. Bank Anglii przeciwny pomocy Covid-19Wtorek przynosi kolejne straty brytyjskiej walucie, której kurs pikuje w dół. W ramach odpowiedzi na tą sytuację, w Zjednoczonym Królestwie może dojść do zmiany programów pomocowych. Wśród decydentów Banku Anglii pojawiają się głosy nawołujące do rezygnacji z dalszego dopłacania do pensji pracowników, których pracodawcy zostali dotknięci pandemią.

  • Brytyjskie przedsiębiorstw planują likwidację 300 tysięcy miejsc pracy.
  • Ekonomista BoE sądzi, że wsparcie rządu pomoże jedynie chwilowo.
  • Kurs GBP/USD traci już 0,92%.

Największe zadłużenie w historii kraju

Andy Haldane, główny ekonomista BoE, uważa, że nie należy przedłużać pomocy na kolejny miesiąc, a rynek pracy powinien dostosować się do panującej sytuacji. Według eksperta, firmy powinny także wesprzeć państwo w udźwignięciu ciężaru budżetowego.

Bardziej elastyczne podejście do środowiska pracy i sposobu prowadzenia działalności gospodarczej może być jedną z rzeczy, które chronią nas przed utratą zbyt wielu miejsc pracy. Byłby to mniej bolesny sposób na dostosowanie się dla przedsiębiorstw, gdyby ciężar został rozłożony na całą siłę roboczą. – powiedział Haldane w wywiadzie dla City A.M.

Zobacz również: Wieloryb z Japonii doprowadził do rajdu Nasdaq. SoftBank umocnił branżę tech?

Podobnego zdania jest gubernator BoE Andrew Bailey i Skretarz Skarbu Rishi Sunak, którzy jednak nie mają poparcia ze strony rządu, mimo że Wielka Brytania osiągnęła rekordowe zadłużenie przekraczające 2 biliony funtów.

Tysiące miejsc pracy zagrożone

Jak podaje BBC, w drugim kwartale pracę straciło 220 tysięcy osób, a brytyjscy pracodawcy zaplanowali redukcję kolejnych 300 tysięcy etatów.

Utrzymanie wszystkich tych miejsc pracy dzięki zasiłkom jest w pewnym sensie przedłużeniem tego, co nieuniknione, w sposób, który w rzeczywistości nie pomaga ani pracownikom, ani przedsiębiorstwom. Naszym zadaniem jako decydentów politycznych jest sprawić, aby ten proces adaptacji był tak bezproblemowy i bezbolesny, jak to tylko możliwe. – mówił dalej Haldane.

Kurs GBP/USD traci we wtorek 0,92% i osiąga 1,3041. Brytyjska waluta radzi sobie niewiele lepiej w stosunku do euro, tracąc 0,77%, doprowadzając EUR/GBP do poziomu 0.9045.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 2 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here