Naga MarketsKurs funta (GBP/USD): prognozy podwyżek stóp proc. wg Goldman Sachs i MUFGKurs funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego (GBP/USD) w kolejnych miesiącach będzie zależał przede wszystkim od relacji polityk banków centralnych UK i USA w kwestii podwyżek stóp procentowych. Obecnie, rynek wycenia podwyżkę przez BoE jeszcze w tym roku. Analitycy MUFG i Goldman Sachs zaprezentowali odmienne prognozy dla rozwoju tej sytuacji.

Kurs funta do dolara: BoE podniesie stopy proc. w tym roku, uważa MUFG

Kurs funta do dolara wzrasta trzeci tydzień z rzędu, a w tym przebił granicę 1,38 dol. i możliwe, że ogłoszenie podwyżki stóp procentowych przez Bank of England będzie czynnikiem, który jeszcze rozpędzi zwyżkę GBP/USD. Niemniej, rynek może już tę podwyżkę wyceniać.Funt jeszcze nie w pełni skorzystał ze spodziewanego mocnego wzrostu rentowności brytyjskich obligacji. Brytyjski rynek stóp procentowych dopasował się zdecydowanym ruchem wczoraj do pełnego wycenienia podwyżki stóp przez BoE na następnym spotkaniu w listopadzie. – zauważyli analitycy MUFG. – Zrewidowaliśmy naszą prognozę co do czasu pierwszej podwyżki przez BoE w listopadzie, gdy spodziewamy się pierwszego wzrostu o 15 punktów bazowych, a później o kolejne 25 punktów bazowych w lutym.

To szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej może wywołać powstanie pewnego czynnika wzrostowego dla funta w krótkim terminie.

– Jednakże, wciąż podtrzymujemy nasz pogląd, że GBP zapewne ulegnie osłabieniu do końca tego roku z uwagi na nieco większy wpływ spowolnienia wzrostu gospodarczego, wysokiej inflacji i zacieśniania warunków płynności, co może okazać się mniejszym wsparciem dla aktywów ryzykownych i walut o wysokich współczynniku beta jak np. funt brytyjski.

Kurs funta (GBP/USD): prognozy podwyżek stóp proc. wg Goldman Sachs i MUFG
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Początkowo szybkie zacieśnianie polityki pieniężnej przez BoE może być postrzegane jako pomyłka w prowadzeniu polityki pieniężnej, jeśli brytyjska gospodarka znacznie spowolni w okresie do końca tego roku, co mogłoby przełożyć się na osłabienie funta. – podkreślili analitycy MUFG.

fpmarkets

Eksperci MUFG rekomendują short pary GBP/USD, więcej pisaliśmy o tym we wczorajszym artykule: Kurs funta. GBP/USD tylko w tymczasowej zwyżce wg MUFG, który rekomenduje short

Goldman Sachs prognozuje 3 podwyżki stóp proc. przez BoE do końca 2022 roku

Z kolei ekonomiści Goldman Sachs przewidują aż trzy podwyżki stóp procentowych przez Bank of England do końca 2022 roku. Pierwsza ma nadejść już w tym roku, druga w maju 2021 roku do 0,75%, a trzecia jeszcze do końca 2022 roku do 1%.

Wciąż sądzimy, że wysoka inflacja będzie przejściowa z uwagi na czynniki odpowiadające za jej powstanie. – stwierdzili analitycy Goldman Sachs. – Jednak kwestia rynku energii przekłada się na to, że będzie ona trwać dłużej i oczywiście będzie miała odzwierciedlenie w odczytach jeszcze przez jakiś czas.

To z kolei zdaniem Goldman Sachs ma przekładać się na obawy banków centralnych o to, że mogą powstać utwierdzone oczekiwania wysokiej inflacji napędzające właściwy wskaźnik.

Polityka monetarna nie jest w stanie rozwiązać problemów po stronie podażowej, ale muszą zostać podjęte działania jeśli dostrzegane jest ryzyko inflacji i oczekiwań inflacyjnych w średnim terminie i właśnie dlatego BoE zasygnalizował, po raz kolejny, że musi podjąć działania. – podsumowali analitycy Goldman Sachs.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here