Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) powraca pod 1,31. Sytuacja techniczna EUR/USDZnów mamy przewagę negatywnych wątków nad pozytywnymi i zbyt wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. To generuje niepewność, której nikt nie lubi. W takiej sytuacji najlepiej pozostać z boku i obserwować sytuację. Ewentualnie zwrócić większą uwagę na tzw. bezpieczne przystanie. Ten schemat będzie się coraz częściej powtarzał w najbliższych dniach, a listopad to już temat na zupełnie inny wpis.

Coraz większa niepewność na rynku w związku z szybkim rozwojem pandemii

Dynamicznie rosnąca liczba zakażeń (zwłaszcza w Europie) rodzi pytania o konieczność przywrócenia najbardziej rygorystycznych obostrzeń, nawet do czasu pojawienia się szczepionki na COVID-19 (czyli na dłużej). Na tym tle od dłuższego już czasu kontrastują doniesienia o politycznych przepychankach wokół pakietu fiskalnego, które sygnalizują też to, że ich potencjalne zwiększenie (a taka będzie potrzeba) nie będzie łatwe. I bynajmniej to, że teraz patrzymy głównie na USA, nie oznacza, że jeszcze większego problemu z tym nie będzie w UE. Wreszcie wątek związany z wyborami w USA. Trump nieoczekiwanie dostał wsparcie z FBI – dowody na próbę ingerencji Rosji i Iranu w wybory mogą być pretekstem do zaskarżenia ich wyniku – a dodatkowo na dzień przed debatą telewizyjną jego strata do Bidena zmalała do 7,5 p.p. To powoduje, że znów należy nastawić się na potencjalnie nieoczekiwany obrót spraw.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzisiejsza korekta EURUSD była na razie płytka. Wspólnej walucie nie przeszkadzają pogarszające się statystyki COVID-owe (w Niemczech została przekroczona bariera 10 tys. zachorowań), ani też będące skutkiem wprowadzanych obostrzeń pogarszające się nastroje konsumenckie (wyrażone w dzisiejszych odczytach indeksów z Niemiec i Francji). Sytuacja pozostaje jednak płynna ze względu na zachowanie się Wall Street, a zwłaszcza nocną debatę Trump-Biden.

Wykres dzienny EURUSD

Analiza techniczna nadal wskazuje na potencjalny kanał wzrostowy, którego górne ograniczenie przebiega w okolicach wczorajszego maksimum przy 1,1880. Kluczowe wsparcie to rejon 1,1825-30 bazujące na szczytach z pierwszej połowy października. Wybicie przez którykolwiek z tych poziomów wyznaczy kierunek na kolejne dni.

Skala reakcji rynku na wczorajsze informacje o restarcie rozmów UK-EU i wyznaczeniu nowego deadline’u dla porozumienia handlowego na połowę listopada była trudna do wytłumaczenia. Zwłaszcza, że wspomniane doniesienia nie były jakimś szczególnym zaskoczeniem – od weekendu było jasne, że strony będą dążyć do dalszej intensyfikacji rozmów. A nowy deadline na 16 listopada? To zastanówmy się, co znaczą słowa polityków i na ile oni sami przestrzegają terminów…

Na wykresie GBPUSD ruch był prawie tożsamy z technicznym zasięgiem bazującym na wybiciu z dziennej formacji flagi (1,3175 vs 1,3185). Dzisiaj powróciliśmy poniżej 1,31. Ważne staje się testowanie 1,3081. Wybicie w dół da mocny sygnał do postawienia tezy, że wczoraj runek nadmiernie przereagował i ruch ten zostanie w dużej mierze wymazany.

Wykres dzienny GBPUSD

Wprawdzie wątek brexitowy przysłania inne, ale pamiętajmy o ryzyku pandemicznym (dalsze obostrzenia/lockdowny), oraz związanym z posiedzeniem Banku Anglii w listopadzie (cięcie stóp). Oba nie będą wspierać funta.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here