Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) powinien dalej rosnąć. 1,44 względem dolara na horyzoncie, twierdzi MUFGNotowania amerykańskiej waluty w trakcie środowej sesji zyskują 0,1% do zagranicznych konkurentów (głównie za sprawą mocniejszej wyprzedaży AUD i NZD), jednak nadal trzymają się ponad 2-miesięcznych minimów. Jak twierdzą analitycy MUFG, kurs dolara raczej powinien pozostawać słaby, na czym korzystać będą główni przeciwnicy greenbacka.

  • W środę kurs dolara zyskuje najmocniej do AUD i NZD (około 0,5%), jedynie CAD pozostaje silniejszy
  • Kurs funta notuje niemal niewidoczną stratę i trzyma się najwyższych poziomów od końca lutego
  • Para GBP/USD zdaniem MUFG znajdzie sporo pola do aprecjacji i w długim terminie wzrośnie do 1,44 dol.

Kurs dolara: Rynki walutowe w pełni skoncentrowane na ryzykach inflacyjnych

– Wtorkowy spadek na amerykańskich rynkach akcji drugi dzień z rzędu nie był na tyle duży, aby znacząco zaburzyć szerszy sentyment do ryzyka, co przy skali rajdu na rynku akcji ma sens. Tegoroczne zyski rynku akcji (S&P 500 10,5%) zostały potwierdzone przez wyniki spółek za I kwartał. W miniony piątek, gdy 88% spółek podawało wyniki, 86% z nich pozytywnie zaskakiwało swoim EPS w stosunku do konsensusu. Według danych Factset, jeśli taki będzie ostateczny wynik, to będzie to najlepszy wynik kwartalny od 2008 roku – komentuje Derek Halpenny, analityk MUFG.

Te artykuły również Cię zainteresują
Silny początek roku dla akcji sprawił jednak, że tradycyjne wskaźniki wyceny wyglądają na naciągnięte. Wskaźnik C/Z dla S&P 500 wynosi obecnie 21,6 w porównaniu do średniej z 5 lat wynoszącej 17,9 i średniej z 10 lat wynoszącej 16,0. Podczas gdy w świecie ujemnych stóp zwrotu z papierów wartościowych o stałym dochodzie ta tradycyjna miara wyceny może nie być tak wiarygodnym wskaźnikiem w przyszłości, nadal sugeruje ona, że rynki akcji mogą stawać się coraz bardziej wrażliwe na przepływy wiadomości sugerujące nadchodzące zaniżenie marży.

W tym sensie zrozumiałe jest, że rośnie koncentracja na prognozach inflacyjnych. Niemal każda miara w globalnej produkcji silnie sygnalizuje wąskie gardła i presję inflacyjną, dlatego też dzisiejsze dane o CPI z USA będą kluczowe dla rynków. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich (UST) wzrosła od czasu krótkiego spadku bezpośrednio po piątkowym NFP, co wskazuje na obawy rynku związane z tymi wąskimi gardłami w produkcji, a tym samym na obawy przed dużą inflacją w USA w dniu dzisiejszym.

– Najprawdopodobniej potrzebny będzie odczyt wyższy od konsensusu 0,3% m/m bazowego CPI, aby rentowność obligacji UST naprawdę się poruszyła. Jednak równie mało prawdopodobne jest, aby słabszy odczyt spowodował zbyt duży spadek. Inne dane wyraźnie potwierdzają to, co nadchodzi. Wczorajszy raport JOLTS pokazał rekordową liczbę 8,123 mln wolnych miejsc pracy, co wskazuje na silny wzrost zatrudnienia w miarę ustępowania problemów z podażą – dodaje Halpenny.

Negatywne realne rentowności obligacji wspomagają handel reflacyjny. MUFG

Aukcja 3-letnich obligacji UST pomogła złagodzić obawy o wyprzedaż rynku obligacji dzięki silnemu popytowi na aukcji 3-letnich obligacji – stosunek ofert do pokrycia na poziomie 2,42 był nieco lepszy niż stosunek 2,32 w kwietniu. Z perspektywy walutowej widać jednak na tym etapie ograniczone szanse na znaczącą reakcję walutową na wzrost o 0,3% m/m.

Dowody na siłę gospodarki i zbliżające się odbicie są widoczne w Europie, Wielkiej Brytanii i większości innych krajów G10, a zatem czynnikiem różnicującym może pozostać postrzeganie Fedu jako prowadzącego luźniejszą politykę pieniężną przez dłuższy czas niż w wielu innych krajach. Miarą ciągłego sukcesu Fedu może być ponowny znaczący spadek realnych stóp zwrotu, które wczoraj spadły poniżej -0,90% do poziomów niewidzianych od lutego.

– Tylko w tym kontekście kurs dolara będzie nadal walczył. Wysoka inflacja, zgodna z konsensusem, może to wzmocnić i skłonić do skromnej sprzedaży USD w dniu dzisiejszym – podaje Halpenny.

invest

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: nasdaq notowania | bml akcje | akcje pgnig najnowsze wiadomosci | stooq eur pln | ropa naftowa kurs |

Kurs funta (GBP/USD): Dane o PKB potwierdzają lepsze perspektywy

Dolar amerykański umacnia się dziś na rynkach walutowych, a rynki akcji kontynuują wyprzedaż (S&P 500 spada o 0,9%). Jednak kurs funta zachowuje się lepiej, tracąc dziś na wartości mniej niż inne waluty G10, częściowo dzięki opublikowanym rano danym, które podkreślają silne tempo rozwoju gospodarki w II kwartale. Spadek PKB w I kwartale o -1,5% był nieznacznie niższy od konsensusu na poziomie -1,6%, do czego przyczynił się lepszy odczyt PKB za marzec.

W samym marcu gospodarka rozwinęła się o 2,1%, co potwierdza jej siłę jeszcze przed pierwszym złagodzeniem blokady, które miało miejsce 12 kwietnia. Dane o mobilności wysokiej częstotliwości wskazują na wyraźny wzrost aktywności w kwietniu w stosunku do marca, co wskazuje na kolejne silne odbicie.

– Odchodzący główny ekonomista Banku Anglii (BoE), Andy Haldane, głośno przekonywał, że BoE jest zbyt pesymistyczny w kwestii bezpośrednich perspektyw gospodarczych na pozostałą część roku, a dzisiejsze dane z pewnością przemawiają za tym, że nadchodzące odbicie może być silniejsze niż BoE się spodziewa. Eksport i inwestycje biznesowe to obszary, które zdaniem BoE mogą pozostać słabsze – twierdzi analityk MUFG.

Marcowe wyniki PKB pokazują, że gospodarka UK znajduje się 4,7 p.p. poniżej poziomów sprzed pandemii. Źródło: MUFG

Podczas gdy inwestycje biznesowe były słabe w I kwartale, dane handlowe za marzec potwierdziły, że eksport do UE powrócił do średniej z IV kwartału 2020 r., podczas gdy import pozostaje niższy. Podsumowując, dzisiejsze dane są spójne z pozytywną perspektywą dla funta.

W dotychczasowych wynikach za II kwartał GBP nie radził sobie najlepiej, będąc drugą najgorzej radzącą sobie walutą G10. MUFG widzi możliwość nadrobienia zaległości, gdyż rynki uznają, że prognozy BoE są zbyt pesymistyczne, co prowadzi do szybszych spekulacji na temat taperingu i perspektywy dalszego wzrostu stóp krótkoterminowych, co wspiera GBP.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here