Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) odrabia straty ze środy. Sprzeczne dane dotyczące rosnącej inflacji w Wielkiej BrytaniiKurs funta w środę skasował całe zyski uzyskane we wtorek, a czwartkowa sesja przynosi nieśmiały wzrost notowań brytyjskiej waluty względem dolara. Z Wielkiej Brytanii napływają sprzeczne dane dotyczące inflacji i odbudowy gospodarki wstrząśniętej kryzysem wywołanym pandemią.

  • Wskaźnik inflacji CPI dla Wielkiej Brytanii wykazał 1% rdr w lipcu względem 0,6% w czerwcu.
  • W tym tygodniu można się spodziewać się informacji na temat negocjacji między UK i UE
  • W piątek opublikowany zostanie wskaźnik PMI dla USA i Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania: inflacja CPI wyniosła w lipcu 1%

W okresie niespotykanej nigdy wcześniej gigantycznej kreacji pieniądza, dane napływające z Wielkiej Brytanii wysyłają mieszane sygnały co do postrzegania realnej sytuacji gospodarczej. Szczególnie konfliktowe względem siebie są ostatnie dane dotyczące inflacji rodząc niepewność co do przyszłego przebiegu poziomu cen na Wyspach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Opublikowane w środę dane dotyczące inflacji CPI w Wielkiej Brytanii zaprezentowały dość optymistyczną sytuację mówiącą o 1% inflacji w lipcu w ujęciu rocznym. To więcej niż się spodziewano, ale nadal jest to jedynie połowa celu inflacyjnego Bank of England, co nastraja pozytywnie jeśli chodzi potencjalne zagrożenie wzrostu cen.

Rodzi to jednak niepokoje co do tego, czy w średnim terminie zapanuje deflacja – a to w otoczeniu niskich stóp procentowych mogłoby być niekorzystne dla PKB Wielkiej Brytanii.

Niemniej, dane dotyczące inflacji CPI w porównaniu z deflatorem PKB stoją w sporej sprzeczności. Ten drugi wskaźnik również często wykorzystywany jest do mierzenia wzrostu cen i jego aktualna wartość to 7,9%. To najwięcej od lat 70. XX wieku, gdy w Wielkiej Brytanii panowała spora inflacja.

Kurs funta (GBP/USD) odrabia straty ze środy. Sprzeczne dane dotyczące rosnącej inflacji w Wielkiej Brytanii
Inflacja w Wielkiej Brytanii na przestrzeni lat. Źródło: macrotrends.com

Rodzi to zatem pytanie o słuszność dalszego stosowania ekspansywnej polityki monetarnej i fiskalnej, gdy kolejne zastrzyki pieniądza mogą potencjalnie okazać się oliwą do ognia tlących się zalążków wysokiej inflacji.

Według Dana Hansona, ekonomisty Bloomberga, deflator PKB rozjechał się jednak totalnie względem rzeczywistości z uwagi na zaburzenie wskaźnika przez niespotykane wcześniej gwałtowne działania rządu, który zwiększył wydatki, podczas gdy ich efekty powstrzymane są przez restrykcje z uwagi na pandemię.

Zobacz również: Blok po 22 – 19 sierpnia 2020: GBP/USD, Złoto

Kurs funta we środę w dół o ponad 1%

Kurs funta (GBP/USD) w środę załamał się o 1,02% i dzień zakończył na poziomie 1,30907, choć jeszcze rano wzbijał się na najwyższe poziomy w 2020 roku na 1,32671.

Kurs funta (GBP/USD) odrabia straty ze środy. Sprzeczne dane dotyczące rosnącej inflacji w Wielkiej Brytanii
Kurs funta (GBP/USD). Źródło: tradingview.com

Funt stracił więc wszystkie zyski uzyskane we wtorek, ale dzisiejsza sesja chwilę po południu okazuje się wzrostowa, a kurs zyskuje dziś 0,25% i jest obecnie na poziomie 1,31235.

Powodem środowego załamania kursu jest przede wszystkim gwałtowna aprecjacja dolara po wygłoszeniu przez amerykańską FOMC, organ Rezerwy Federalnej, planów polityki monetarnej na najbliższe miesiące.

Amerykański bank centralny zaniechał wprowadzania krzywej kontroli dochodowości obligacji, co wywołało silną aprecjację dolara, który mocno zyskiwał wobec wszystkich walut G8, a funt w deprecjacji ustępował jedynie frankowi szwajcarskiemu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here