Naga MarketsZa dwa dni o tej porze będziemy mogli z dużym prawdopodobieństwem określić, kto został 46 prezydentem USA. Taki scenariusz próbują dyskontować w poniedziałek rano rynki finansowe – mimo ponurej COVID-owej rzeczywistości i informacji o wprowadzaniu kolejnych lockdownów, rynki akcji próbują odbijać, a dolar odwrócił wcześniejsze umocnienie. Ale czy inwestorzy mają rację?

Tylko sondaże wykonywane na zlecenie ekonomicznych mediów pokazują przewagę Joe Bidena na poziomie minimum 10 punktów procentowych. Czy to kwestia doboru statystycznej próby respondentów? W każdym razie średnia ze wszystkich sondaży nadal oscyluje na poziomie nieco wyższym od 7 p.p. Czy to komfortowa przewaga? Nie do końca, biorąc pod uwagę, że bitwa będzie toczyć się o poszczególne stany, gdzie o wygranej może decydować niewielki odsetek głosów.

To powoduje, że kluczowe mogą stać się głosy oddawane listowne, a tych nie uda się policzyć jeszcze w środę. Tym samym może nas czekać przynajmniej kilka dni sporej niepewności i zarazem nerwowości, na czym ponownie mogą ucierpieć giełdy, a dolar zyska.

Lepsze nastroje na rynkach akcji, gdzie inwestorzy zmęczeni już wątkami związanymi z COVID-19 próbują rozegrać scenariusz ewentualnej wygranej Joe Bidena w wyborach prezydenckich, ograniczają ranne wzrosty dolara. Euro wsparły też niezłe odczyty PMI za październik, gdzie już częściowo powinny zaznaczyć się obawy związane z nadchodzącymi lockdownami.

Wykres dzienny EURUSD

Na dziennym układzie EURUSD uwagę zwraca zachowanie się dziennego RSI9, który ma szanse wesprzeć scenariusz wzrostowej korekty. Pierwsze znaczące opory to rejon 1,1695-1,1715, potem okolice 1,1750 i wreszcie w najbardziej optymistycznym scenariuszu rejon 1,1780-1,1800.

Kluczowy wpływ będzie mieć to, jakie będą wyniki wyborów w USA, zwłaszcza to, jak szybko będziemy mogli poznać ich wynik. Każdy sygnał o tym, że wątek ten może się przeciągnąć w czasie, będzie podbijać ryzyko i na powrót wspierać dolara. Tym samym wspomniana korekta EURUSD może okazać się dość krótka

Informacja o wprowadzeniu lockdownu od 5 listopada, mocno zaszkodziła rano funtowi, chociaż przecieki na ten temat pojawiały się jeszcze w końcu zeszłego tygodnia (w komentarzach zwracałem uwagę, że premier Johnson jest pod coraz większą presją). Teraz temat lockdownu trafi do parlamentu, który może się tym zająć w środę.

Według doniesień szef rządu znajduje większe zrozumienie w laburzystowskiej opozycji, niż we własnej partii. Wątpliwe jest jednak to, aby oficjalna wersja miała zostać nieco zmodyfikowana. Tym samym to, co może pchnąć funta w górę to oczekiwania związane z przebiegiem negocjacji UK-EU nad nową umową handlową.

Według doniesień Bloomberga strony są bardzo blisko osiągnięcia kompromisu w temacie połowów ryb, który był przedmiotem wielu kontrowersji. To mogłoby przyspieszyć prace nad umową handlową, tak aby jej główne zarysy były gotowe do połowy listopada.

Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie GBPUSD odbił się od mocnego wsparcia przy 1,2860 i powrót ponad 1,29 może sygnalizować gotowość do wyraźniejszej korekty. W przypadku złamania linii spadkowej trendu przy 1,2945, ważnym punktem na wykresie będą okolice 1,2985-1,3010.

Wyprzedaż tureckiej liry trwa nadal i notowania notują historyczne minima. Dzisiaj kurs USDTRY osiągnął poziom 8,43, wobec 7,96 na początku zeszłego tygodnia. Rynek coraz mniej wierzy w skuteczność działań podejmowanych przez Bank Turcji w celu obrony lokalnej waluty, który zacieśnił warunki płynnościowe (dzisiaj zrezygnowano z pożyczania środków bankom komercyjnym z banku centralnego), oraz podniósł efektywny koszt finansowania (nie można pożyczać po stopie overnight, tylko po tzw. late liquidity rate, która jest wyższa o 300 p.b. i wynosi 14,75 proc.).

Swoje robią też słabe nastroje na rynkach globalnych, które zniechęcają do podejmowania nadmiernego ryzyka, a Turcja jest obecnie krajem z potężnym kryzysem walutowym i powinna poprosić o pomoc chociażby Międzynarodowy Fundusz Walutowy (to byłby jednak koniec autorytarnych rządów prezydenta Erdogana, na co ten z oczywistych powodów nie chce się zgodzić).

Wykres dzienny USDTRY

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here