Naga Markets

Kurs funta (GBP/USD) odbił do 1,16. Jednak progności wieszczą dalszą zniżkęKurs funta do dolara (GBP/USD) w piątek przed południem wzrasta o 1% do 1,162 dol. korzystając z ogólnego osłabienia dolara amerykańskiego. Jednak eksperci z Societe Generale i ING oczekują dalszej deprecjacji brytyjskiej waluty w kolejnych tygodniach.

Funt w opałach, recesja w UK

Wielka Brytania stoi u progu poważnej recesji w otoczeniu sporej inflacji, a także wysokich cen surowców. Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss nie przedstawiła jeszcze szczegółowo planów walki z kryzysem energetycznym, ale oczekuje się, że opowie się za ogólnym limitem cen energii, który byłby prosty, ale bardzo kosztowny.– W krótkim terminie limity cen energii mogłyby wesprzeć funta, a gdyby pomogło uniknąć recesji, to  stanowiłoby to trwałe wsparcie. Ale teraz pojawia się ważne pytanie… Czy można uniknąć recesji poprzez ograniczenie rachunków za energię na bardzo wysokim poziomie? Odpowiedź na to pytanie brzmi prawdopodobnie “nie”. – stwierdzili analitycy Societe Generale.

– Recesja może być łagodniejsza niż nasz najgorszy scenariusz, ale kilka kwartałów spadku produkcji jest prawdopodobnie nieuniknione. Dla funta szterlinga oznacza to znaczne ograniczenie zakresu rajdu opartego wyłącznie na kombinacji polityki fiskalnej i monetarnej. – zaznaczyli eksperci z SocGen.

Rynek wycenia obecnie 250 pb podwyżek stóp procentowych przez Bank of England. Recesja w Wielkiej Brytanii jest spodziewana przez Bank Anglii, który zapowiada niemal zerowy wzrost gospodarczy do 2024 roku.

Kurs funta (GBP/USD) odbił do 1,16. Jednak progności wieszczą dalszą zniżkę
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

– Słabość wzrostu może jednak nie być na tyle poważna, by znieść GBP/USD poniżej 1,10 dol. – dodali eksperci z Soc Gen.

Prognoza Societe Generale zakłada zniżkę kursu funta do 1,11 dol. na koniec tego roku.

XTB

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

ING nie wyklucza GBP/USD na 1,10 dol. w krótkim terminie

– Sprzedaż funta sugeruje, że międzynarodowym inwestorom nie podobają się ani plany BoE dotyczące rozpoczęcia sprzedaży funta, ani prawdopodobny plan nowej premier Liz Truss, dotyczący udzielenia gospodarce dużej fiskalnej pomocy rządowej. – skomentowali analitycy ING.

– Oczekujemy, że Bank of England pozostanie jastrzębi (zakładamy podwyżkę o 50 pb we wrześniu i 50 pb w listopadzie), ale to nie pomaga funtowi. – dodali.

Jako waluta wrażliwa na wzrost, funt szterling prawdopodobnie pozostanie pod presją w miarę wchodzenia Europy i Wielkiej Brytanii w recesję.

– Poziom 1,10 dol. jest możliwy do osiągnięcia przez “kabla” w najbliższych miesiącach. – podsumowali eksperci z ING.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułEthereum rośnie przed the Merge. Bitcoin gwałtownie odbija od strefy wsparcia
Następny artykułZłoty rośnie w wyniku zapowiedzi dalszych podwyżek stóp w strefie euro
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here