Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) niewzruszony zapowiedziami nawet 4 fal Covid-19 w UK, prognoza ekonomisty BoEGłówny ekonomista Bank of England, Andy Haldane, we wtorek wypowiedział się na temat przyszłości brytyjskiej gospodarki zapowiadając kolejne fale pandemii koronawirusa. Jego zdaniem, długoterminowe skutki dla tego co czeka Wielką Brytanię są nadal bardzo niepewne i niejasne. Kurs funta wydaje się być jednak niewzruszony niepewnością, testując w trakcie wtorkowej sesji najwyższe poziomy od dwóch tygodni.

  • Brytyjska gospodarka skurczyła się gwałtownie od początku pandemii. 
  • W kwietniu brytyjskie PKB spadło o niebagatelne 20,4 proc., to rekordowy skok w dół.
  • Jednocześnie, po raz pierwszy od 1963 dług sektora publicznego przebił poziom PKB: nowy dług w okresie kwiecień-maj wyniósł aż 103,7 mld funtów.

Ekonomista BoE: nawet czwarta fala COVID-19

Kanclerz Skarbu, Rishi Sunak, zapowiedział, że urlopy związane z pandemią będą luzowane od sierpnia do października. Jednak Credit Suisse zaznacza w swoich prognozach, że może to skutkować wzrostem bezrobocia od 3,9 proc. do aż 10% w drugiej połowie roku. 10-procentowe bezrobocie w Wielkiej Brytanii to aż 3,5 mln ludzi niemogących znaleźć pracy.

Tymczasem, główny ekonomista Bank of England, Andy Haldane we wtorek wypowiedział się na temat przyszłości brytyjskiej gospodarki. Jego zdaniem kolejne fale koronawirusa zdecydowanie nadejdą i to one zdefiniują przyszły stan gospodarczy na Wyspach.

– Jak duże będą druga, trzecia i czwarta fala? One z pewnością nadejdą. Gra toczy się o to, jak duże będą te fale. – zaznaczył Andy Haldane.

Zobacz również: Deutsche Bank zapłaci 150 mln USD grzywny: chodzi o powiązania z handlarzem dziećmi

Główny ekonomista Bank of England pociesza jednak pozytywnymi danymi z odbudowującej się branży restauracyjnej.

– Od soboty widzimy zdecydowane zwiększenie liczby ludzi wydających pieniądze w barach i restauracjach. To nadal jest poziom aktywności poniżej wartości sprzed pandemii. Niemniej, trend jest wzrostowy. – dodał Haldane.

Andy Haldane zaznaczył także, że jak do tej pory odbicie brytyjskiej gospodarki z pandemicznego kryzysu było szybsze niż spodziewano się w Bank of England i innych instytucjach ekonomicznych. Niemniej, jego zdaniem niepewność długoterminowej przyszłości jest nadal duża.

Kurs funta (GBP/USD) konsoliduje pomimo niepewności związanej z Covid-19 i Brexitem

Negatywne sentymenty z poprzednich 3 miesięcy mają zdecydowanie wpływ na kurs funta do dolara. Obecnie, opinia publiczna i inwestorzy zastanawiają się nad skutkami Brexitu, a przede wszystkim nad warunkami umowy handlowej z Unią Europejską. Ciężko na ten moment ocenić, jak przez rynek wyważone są te informacje. Jednocześnie warto pamiętać także o podejściu banków centralnych, które są zdeterminowane, żeby zrobić wszystko by utrzymać stabilną sytuację na rynkach.

Druga, trzecia i czwarta fala COVID-19 zdeterminuje przyszłość Wielkiej Brytanii, twierdzi ekonomista Bank of England
Notowania GBPUSD. Źródło: stooq.pl

Spoglądając na wykres kursu funta do dolara widzimy, że kurs ten porusza się od 3 miesięcy w kanale między 1,22 a 1,27. Zbliżamy się do interesującego przecięcia linii oporu na 1,27 wraz z oporem wyznaczonym przez trend spadkowy. Na ten moment, nie jest możliwe dokonanie jednoznacznej oceny, jak w tej sytuacji zachowają się notowania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here