Naga MarketsRelatywnie spokojna debata prezydencka w USA i całkiem niezłe jak na postępująca pandemię odczyty PMI w strefie euro, pozwalają dzisiaj rynkom na chwilę oddechu. Optymiści dodają do tego oczekiwania związane z czwartym pakietem fiskalnym, nad którym politycy w USA debatują już dość długo, choć każdego dnia twierdzą, że są blisko osiągnięcia kompromisu.

Dziś rynki mają chwilę oddechu

W dłuższej perspektywie jest jednak coraz mniej stabilnie. W przeciwieństwie do marca decydenci wprowadzają kolejne obostrzenia pomału, tak aby uniknąć ponownego szoku gospodarczego. Ale to powoduje jednocześnie, że czas ich obowiązywania może być o wiele dłuższy, gdyż trudniej będzie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwach, jeżeli mamy wiele małych, rozproszonych ognisk zakażeń. W efekcie wszyscy stajemy się zakładnikami szczepionki, która według optymistycznych oczekiwań może pojawić się jeszcze w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
A co, jeżeli pojawią się opóźnienia? Czy rynki są na to przygotowane? Wydaje się, że ten wątek będzie teraz dość mocno akcentowany. Jednocześnie inwestorzy będą oczekiwać bardziej zdecydowanych działań ze strony decydentów, podobnie jak miało to miejsce na wiosnę. Bardziej dogłębna analiza może jednak pokazywać, że nie będzie to takie proste.

Wstępne szacunki z Wysp nie są już tak dobre, jak te ze strefy euro. Przemysłowy PMI cofnął się w październiku do 53,3 pkt. z 54,1 pkt. (choć to lepiej, niż szacowane 53,1 pkt.), ale usługi tąpnęły mocniej, bo do 52,3 pkt. z 56,1 pkt. przy oczekiwanych 54,0 pkt. Na to składają się mocniejsze obostrzenia nakładane przez władze w związku z pandemią. W obliczu nadal niejasnych relacji z UE po Brexicie takie dane mogą wprowadzać dodatkowy niepokój.

Kurs GBPUSD naruszył dzisiaj ważne wsparcie przy 1,3081, jakie zostało wybite dwa dni temu. Nie widać jednak większej presji na spadki, co może wynikać z utrzymujących się dzisiaj relatywnie dobrych nastrojów na rynkach.

Wykres dzienny GBPUSD

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here