Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) może wkrótce testować tegoroczny szczyt przy 1,4235Piątek pokazał, że ta zasada wciąż funkcjonuje. Słabe dane Departamentu Pracy USA, niezależnie od powodu takiego stanu rzeczy (jednym z nich może być nadmierny socjał fundowany ostatnio przez administrację Bidena, który zniechęca do podejmowania mało płatnej pracy), stanowią mocny dowód na to, że obserwowana w ostatnich miesiącach poprawa w danych makro, jest bardziej silnym odreagowaniem, równie mocnego tąpnięcia w 2020 r. niż trendem mogącym przynieść stabilną poprawę, którą ma na myśli FED.

Kurs funta z perspektywami dalszego wzrostu. Czy Fed ma zawsze rację?

W efekcie inwestorzy próbujący walczyć z tezami forsowanymi przez Jerome Powella “odskoczyli” w piątek jak “poparzeni”. Dobrze to widać po zachowaniu się rentowności amerykańskich obligacji, które w piątek zaliczyły wyraźne załamanie. W przestrzeni FX doszło do połamania technicznych ustawień na parach z dolarem, który mocno stracił, chociaż zaczynają ujawniać się dywergencje ze wskaźnikami. Czy to zapowiada dalsze osłabienie dolara w kolejnych tygodniach maja?

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie można tego wykluczyć, choć równie prawdopodobne są teraz większe wahania na większości klas aktywów. W tym tygodniu mamy szereg mocnych danych z USA (inflacja CPI, PPI, sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa), które będą uważnie analizowane pod kątem tego, na ile dynamika ożywienia w USA rzeczywiście mogła nieco przyhamować wcześniejsze “szaleńcze” tempo, a na ile to piątkowe dane Departamentu Pracy, były jednorazowym wypadkiem w trendzie.

Wyniki wyborów do szkockiego parlamentu stały się tylko pretekstem do ruchu funta, którego podłożem jest bardziej “jastrzębie” nastawienie Banku Anglii. Wynik szkockich narodowców z SNP jest niezły, ale nie tak dobry, aby dawać mocny argument za powrotem tematu referendum niepodległościowego w nieodległej przyszłości (niezależnie od tego, że i tak byłoby ono torpedowane przez centralne władze w Londynie). Tym samym głównym wątkiem dla funta jest linia Banku Anglii, który w ślad za postępującym ożywieniem gospodarki będzie reagował odchodzeniem od ultra-luźnej polityki. Pierwszy ruch w postaci redukcji tygodniowej skali skupu aktywów został już wykonany w miniony czwartek.

Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie mamy mocne wybicie bariery 1,40 w impulsie rozpoczętym kilka dni wcześniej mocnym odbiciem od 9-miesięcznej linii trendu wzrostowego w okolicach 1,38. Dzienne wskaźniki powracają do wzrostów. Teoretycznie możliwe jest cofnięcie w stronę 1,40, ale w perspektywie kilku(nastu) dni coraz bardziej prawdopodobny staje sie test tegorocznego szczytu przy 1,4235, jaki został osiągnięty w lutym.

Kurs EUR/USD – nowy szczyt z widoczna dywergencją

Piątkowe dane Departamentu Pracy USA były dla rynku szokiem, prowadząc do wyraźnego połamania wcześniejszych pro-dolarowych układów (i nie chodzi tu tylko o relację na EURUSD). Wspomniany EURUSD wybił nowy szczyt ponad 1,2148 z końca kwietnia, chociaż mocniejszym poziomem jest 1,2131 bazujący jeszcze na ważnych poziomach ze stycznia. Tym samym strefą “szybkiego wsparcia” będzie teraz cały rejon 1,2131-1,2148. Jego naruszenie może prowokować do zejścia głębiej w stronę 1,21, oraz 1,2050.

Wykres dzienny EURUSD

Uwagę zwraca dywergencja na dziennym układzie EURUSD w postaci niepotwierdzonego szczytu na oscylatorze RSI9. Niemniej otoczenie makro raczej oddala scenariusz wyraźnego umocnienia się dolara w maju, na rzecz większej zmienności wokół 1,2050-1,2240.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: btc kurs | usdpln | cd projekt akcje | index dow jones | lotos notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here