Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) może się osłabić w wyniku wolniejszego odmrażania gospodarkiTeoretycznie przyzwyczailiśmy się już do tego, że pandemia jest już za nami, a pomaga jej w tym postępujący proces szczepień. Tyle, że koronawirus ma się coraz lepiej w Azji, a w Wietnamie zidentyfikowano właśnie nowy, dość zaraźliwy szczep będący krzyżówką mutacji brytyjskiej i indyjskiej. Wpadająca w ponowne lockdowny Azja może utrudnić naprawę tego, co już jest widoczne, czyli problemami z łańcuchami dostaw dla wielu branż przemysłu. Jak to wpłynie na kondycję gospodarek i wreszcie, czy nie stanie się kolejnym pretekstem do rozkręcania spirali inflacyjnej?

Kurs funta nie wykorzystał szansy na wzrost, liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii rośnie

Niemniej najbardziej chyba niepokoi to, co dzieje się Wielkiej Brytanii. Liczba nowych, dziennych zakażeń COVID przekroczyła w weekend 4 tys. osób, a coraz więcej udziału w tym ma indyjska mutacja. To wszystko dzieje się w społeczeństwie, gdzie odsetek zaszczepionych osób jest wysoki, a władze są na ostatniej prostej do pełnego odmrożenia gospodarki, co ma mieć miejsce 21 czerwca. Co, zatem? Przesunięcia terminów, czy nawet powrót restrykcji? Ostatnio rząd Johnsona dawał do zrozumienia, że chce wyraźnie przyspieszyć szczepienia, tak aby do wakacji podać specyfik wszystkim dorosłym osobom, które wyrażą taką chęć. Podejście słuszne, ale nie zmienia faktu, że korekta dat w rządowej mapie drogowej może okazać sie konieczna.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co jednak, jeżeli nowe mutacje pojawią się tam, gdzie proces szczepień nie jest tak zaawansowany jak w Wielkiej Brytanii? Konieczne będzie kolejne zaciąganie hamulca przez rządzących? Niewykluczone, że jest to jeden z powodów dla których decydenci generalnie wypowiadają się dość ostrożnie na temat rezygnowania z poszczególnych elementów stymulacji fiskalnej i monetarnej. Oczywiście drugie dno jest bardziej ciekawe, to strach przed rosnącymi kosztami gigantycznej obsługi długu, ale z tym prędzej czy później przyjdzie się im zmierzyć. Na razie dolar pozostaje słaby, rentowności obligacji spadają i generalnie trwa sielanka mimo faktu, że inflacja PCE Core w piątek była rekordowa jak na odczyt w tym stuleciu.

W zeszłym tygodniu GBPUSD nie wykorzystał szansy, jaką były “jastrzębie” głosy ze strony Banku Anglii. Poziom szczytu z lutego b.r. przy 1,4235 pozostaje nienaruszony. Tymczasem weekend przyniósł niepokojące doniesienia w temacie COVID (wskaźnik reprodukcji wirusa powrócił ponad 1,0, a udział mutacji indyjskiej jest coraz bardziej widoczny), co może skutkować scenariuszami opóźnień w kolejnych etapach odmrażania brytyjskiej gospodarki – na to nalegają naukowcy, ale politycy się wahają. W każdym razie wolniejsze odmrażanie zmniejszy presję na Bank Anglii i może osłabić funta.

Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie kluczowa może stać sie teraz obrona 1,4090-1,4100. Przełamanie tego rejonu będzie sygnałem postępującej słabości GBPUSD i malejących szans na wybicie 1,4235 w niedługim czasie.

Kursy EUR/USD – stan zawieszenia

Spadek po rekordowym odczycie PCE Core w piątek po południu został szybko skontrowany i notowania powróciły w rejon 1,22. W efekcie może to sprowadzać handel do nudnego przedziału wahań, dopóki nie pojawią się kolejne mocne dane mogące próbować znów coś zmienić. Czy będą to odczyty ISM, czy dopiero rynek pracy, gdzie dane Departamentu Pracy spłyną dopiero w piątek? Teoretycznie znacznie lepsze odczyty pokażą, że kwietniowa wpadka była jednorazowa i mogą na powrót prowokować dyskusję na temat słuszności obecnych działań FED, który nie planuje nawet zainicjować dyskusji nt. taperingu.

Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie – wsparcie to okolice 1,2135, a opór to rejon 1,2245-65. Narracja EBC (słowa Isabel Schnabel) zapewniająca o determinacji, co do “gołębiego” nastawienia banku centralnego nie ma tu większego znaczenia. W przypadku EURUSD możemy mówić bardziej o efekcie słabego dolara, niż sile euro.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: comparic | cena euro | brokerzy stp | jak kupić bitcoin | notowania eurocash | analiza dax | de30 |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here