Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) liderem środy, euro (EUR/USD) w spadkowej korekcie przez EBCDoniesienia o tym, że decydenci w Europejskim Banku Centralnym zdają się być coraz bardziej poirytowani słabością dolara i polityką prowadzoną przez FED, mogą być wierzchołkiem góry lodowej. Na razie EBC sam w pojedynkę może zrobić niewiele, chociaż dzisiejsze wystąpienie Klausa Knota może pokazywać, że prób werbalnej interwencji będzie więcej, co będzie tylko zwiększać swoisty dramatyzm tej sytuacji.

Kurs funta najsilniejszy w środę, EBC zakładnikiem FEDu

Nie jest tajemnicą poliszynela, że Europejski Bank Centralny tak naprawdę może niewiele – opór przed dalszym zwiększaniem skali skupu aktywów, czy też ujemnymi stopami procentowymi może okazać się duży. W efekcie EBC, podobnie jak wielu innych w temacie polityki kursu walutowego mogą stać  się zakładnikami FED, który znów będzie pisał nowe reguły ekonomii. Na razie mamy jeszcze pandemię i otwarte pytania o skuteczność szczepionki, ale sygnały zapewniające o podtrzymywaniu ultra-luźnej polityki monetarnej w USA w obliczu rosnących oczekiwań inflacyjnych w dłuższym okresie, to przepis na długofalowe osłabienie dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzisiaj wieczorem poznamy komunikat po posiedzeniu FED, a później tradycyjnie na konferencji prasowej głos zabierze Jerome Powell. W ostatnich dniach na rynkach pojawiły się obawy związane ze skutecznością szczepień, czy też wydłużeniem procesu legislacyjnego dla ustaw z pakietu stymulacyjnego prezydenta Bidena. Tym samym jeszcze wczoraj część inwestorów miała nadzieje, że Powell da swoją “kontrę” do tych obaw, mocno podkreślając determinację, co do nowego kształtu polityki FED. Tyle, że trzeba zdawać też sobie sprawę z tego, że nazbyt egoistyczne podejście nie dłuższą metę nie popłaca. Tym samym rynkowi optymiści mogą dzisiaj wieczorem nie dostać tego, czego by oczekiwali (psychologiczna poprzeczka została zawieszona nazbyt wysoko).

Wczoraj wieczorem zwyżka EURUSD zderzyła się ze spekulacjami, jakoby decydenci w EBC byli coraz bardziej zaniepokojeni słabością USD i polityką prowadzoną przez FED, co ma przejawiać się w uważniejszym monitorowaniu kursu walutowego i …tutaj resztę pozostawiono wyobraźni rynków. Dzisiaj agencje cytują wypowiedź członka EBC z Holandii, Klausa Knota, który dał do zrozumienia, że bank centralny ma narzędzia, które mogą ograniczyć aprecjację euro, jeżeli będzie taka potrzeba. Jakie? Niestety wiele wskazuje na to, że decydentów stać będzie co najwyżej na werbalne interwencje, które w dłuższym okresie niewiele znaczą. Chyba, że dalsza deprecjacja USD zacznie irytować coraz więcej banków centralnych, prowadząc do spekulacji o jakiejś wspólnej presji na FED.

Wykres dzienny EURUSD

Wróćmy jednak do tego, co dzisiaj. Mamy wątek włoski – uważam, że mało ważny. Mamy też wieczorne posiedzenie FED i tu będzie klucz. Jeżeli po słowach Powella EURUSD się nie podniesie, a Wall Street nie odbije, to może być to sygnał do większej korekty EURUSD z zejściem poniżej styczniowego dołka przy 1,2052 włącznie.

W pierwszej połowie stycznia funt radził sobie nieźle, bo na rynek napływały doniesienia ucinające spekulacje nt. dodatkowego luzowania ze strony Banku Anglii w obliczu trudności gospodarczych wywołanych Brexitem i pandemią. Później wybiciu oporu przy 1,37 na GBPUSD popyt jednak się zawahał po zderzeniu z faktycznie słabszymi odczytami makro sugerującymi, że ten kwartał może być dość słaby dla brytyjskiej gospodarki. Niemniej spadek w okolice 1,3608 okazał się być okazją dla wierzących w siłę funta i jeszcze wczoraj powróciliśmy wyraźnie ponad 1,37 podchodząc pod ostatnie szczyty przy 1,3744. Dzisiaj rano agencje cytują premiera Johnsona, który obiecał, że w niedługim czasie rząd przedstawi mapę drogową dla działań zmierzających do odmrażania gospodarki. To pozwala zapomnieć o obecnych trudnościach i skupić się na oczekiwaniach wobec potencjalnego ożywienia, jakie pojawiłoby się najpóźniej na przełomie II i III kwartału.

Wykres dzienny GBPUSD

Wczoraj liczba nowych przypadków COVID w Wielkiej Brytanii spadła do 20 tys. Biorąc pod uwagę, że jeszcze 2-3 tygodnie temu przekraczała 40 tys. to postęp jest. Niemniej biorąc pod uwagę, że lockdown trwa już miesiąc, to nie jest to jakiś szczególnie dobry wynik. Pamiętajmy też o tym, że mamy do czynienia z dość zakaźnym szczepem. To sprawia, że decyzje o odmrożeniu gospodarki nie mogą być podejmowane nazbyt szybko. Tym samym oczekiwania, że termin końca I kwartału, a nawet maja dla największych miast, zostanie jakoś skrócony, mogą okazać się nierealne. W obliczu ryzyka pogorszenia się globalnych nastrojów (jeżeli FED dzisiaj nie pomoże), może to ponownie sprowadzić GBPUSD poniżej 1,37.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcję pgnig prognozy 2020 | funt brytyjski kurs | giełda lotos | biomed notowania | kurs euro dolar |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here