Naga MarketsKurs funta (GBP/USD) korzysta dziś na słowach BroadbentaWkraczamy w ostatni tydzień miesiąca, który okazał się być lustrzanym odbiciem poprzedniego – dolar patrząc przez pryzmat koszyka US Dollar Index wymazał praktycznie cały wzrost z marca. Czy wtedy rynki były w błędzie? A tak naprawdę ostatnie dwa miesiące to nadmierne rozchwianie wywołane przez nadmiar sprzecznych ze sobą informacji?

Kurs funta umacnia się, notowania EUR/USD cofnęły się pod 1,21

Teoretycznie mamy preteksty do rozegrania strategii reflacyjnej – lepsze dane makro i bierność największych banków centralnych wobec wzrostu inflacji – ale z drugiej strony nadal niepokój budzi sytuacja pandemiczna w takich miejscach jak Indie, ale i nie tylko. Każde mocne ogniska zakażeń COVID to potencjalna farma dla tworzenia się nowych mutacji, którym mogą nie sprostać obecne szczepionki. I z tym należy się liczyć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jaki będzie maj? Na rynkach nic nie jest proste. Do tej pory skuteczną formą oceny kondycji dolara były dwa czynniki – rentowności obligacji i globalny sentyment dyktowany głównie sytuacją na Wall Street. Działania Treasury na rynku amerykańskiego długu są ograniczone w czasie, a wizja dalszego wzrostu gigantycznego zadłużenia USA poprzez działania administracji Bidena będzie mieć swoje przełożenie. Z kolei Wall Street jest po silnych wzrostach w których mógł być już zdyskontowany sezon wyników spółek, ale nie dyskusja wokół podatków, w jakąkolwiek ze stron miałaby się ona dalej toczyć. Kluczowym punktem tego tygodnia ma mapie rynkowej będzie posiedzenie FED w środę.

Funt w poniedziałek zachowuje się lepiej nie tylko ze względu na większe skłonności inwestorów do podejmowania ryzyka, co zwyczajowo mu sprzyja. Uwagę zwracają też wypowiedzi wiceprezesa Banku Anglii (Broadbent), który zapowiada dość wyraźne ożywienie w brytyjskiej gospodarce w nadchodzących miesiącach dzięki dalszemu odmrażaniu brytyjskiej gospodarki, oraz poprawie u partnerów handlowych. Temat nie jest nowy i wydawało się, że zdyskontowany, ale wypowiedzi takie jak ta powodują, że wraca pytanie, czy aby na pewno?

Wykres dzienny GBPUSD

Układ techniczny GBPUSD jest trudny. Opór to już okolice ponad 1,39 i mocna bariera 1,40. Wsparcia to już 1,3860 i dalej 1,3820, oraz mocny rejon 1,3780-1,3800.

Kurs EUR/USD – krótkie wyjście ponad 1,21

Jeszcze w piątek wieczorem na fali optymizmu widocznego na nowojorskiej giełdzie, dolar stracił na wartości i EURUSD zbliżył się do kluczowego poziomu 1,21. Ten został dzisiaj rano naruszony (1,2116), ale na utrzymaliśmy się długo. Notowania cofnęły się pod 1,21 w czym dodatkowo pomógł nieco słabszy od spodziewanego odczyt niemieckiego indeksu Ifo odzwierciedlającego nastroje w biznesie. W kwietniu wzrósł on zaledwie do 96,8 pkt. z 96,6 pkt. przy spodziewanych 97,8 pkt. Czy niemiecki biznes zaczyna być zniecierpliwiony przedłużającymi się lockdownami, ale i też pojawiającymi się coraz częściej problemami w globalnych łańcuchach dostaw? Jak na tym tle odbierać ostatnie sygnały, że rząd Angeli Merkel przedstawi w maju mapę drogową dla odmrażania gospodarki?

Wykres dzienny EURUSD

Dla EURUSD ważniejszy jednak pozostanie kontekst dolarowy, a tutaj kwiecień jest diametralnie różny od marca. Nie oznacza to jednak, że w maju nadal będzie tak łatwo i dolar będzie dalej taniał. Wiele będzie zależeć od interpretacji posiedzenia FED w środę, ale przede wszystkim kombinacji rentowności 10-letnich obligacji, oraz sentymentu na Wall Street.

Technicznie rynek EURUSD zrealizował cel korekty dla ruchu spadkowego z I kwartału. Okolice 1,21 to na tyle ważny opór, że raczej rynek powinien się tu na jakiś czas zatrzymać, zanim zdecyduje o dalszym kierunku. W krótkiej perspektywie ewentualna korekta EURUSD nie powinna jednak naruszyć znacząco wsparcia przy 1,2040-60.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykres eur usd | kur dolara | kryptowaluty prognozy | gpw | biomed cena akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here