Naga Markets

Kurs funta (GBP/USD) bliski odzyskania całego zakresu spadków z grudniaKurs funta do dolara (GBP/USD) wspiął się ponad 1,239 dol. w czwartek, ale w piątek osuwa się o 0,2% do 1,236 dol., gdy notowania pary pozostają blisko kluczowego zakresu oporu tuż powyżej 1,24 dol. Zatrzymał on silny trend wzrostowy w połowie grudnia zeszłego roku.

Kurs funta ponad 1,23 dol. od środy

Kurs funta do dolara (GBP/USD) w środę wystrzelił chwilowo do poziomu 1,2435 dol., którego nie udało się utrzymać, a w piątek notowania pary ponownie spróbowały naruszyć opór na 1,24 dol. i obecnie opadły do 1,236 dol.

– Kurs funta (GBPUSD) osiągnął ostatnio lepsze wyniki, choć było to jedynie odwrócenie słabości, która panowała od około miesiąca. – skomentowali analitycy Credit Agricole.

Kurs funta (GBP/USD) bliski odzyskania całego zakresu spadków z grudnia
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Ostatni raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii był dość mieszany, choć wzrost płac w okresie trzech miesięcy do listopada wzrósł o 6,4% rdr wobec konsensusu na poziomie 6,2% rdr. Jednak przyspieszył wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i mniejszy okazał się wzrost zatrudnienia.

Choć wzrost płac nominalnie był solidny, to płace w Wielkiej Brytanii nadal pozostają daleko w tyle za odczytami inflacji przekraczającymi 10%. To oczywiście powoduje, że siła nabywcza brytyjskich konsumentów drastycznie się zmniejsza generując kryzys kosztów życia.

Niezbyt pocieszający jest także odczyt stopy inflacji CPI za grudzień na poziomie 10,5% rdr. Co prawda jest on niższy niż w listopadzie, ale zaledwie o 0,2 pkt. proc.

TradingView Chart
Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii. Źródło: tradingview.com

– Inflacja w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie osiągnęła szczyt w IV kw. 2022 roku, chociaż jak dotąd (1) spadek był zbyt marginalny, aby w pełni potwierdzić gwałtowny spadek oczekiwany w ciągu tego roku; (2) ostatnie ochłodzenie inflacji CPI wynika głównie z niestabilnych cen energii. – zaznaczyli analitycy Credit Agricole.


TickmillPartnerem portalu Comparic.pl jest broker Tickmill  oferujący bezpośredni dostęp do szeregu instrumentów CFD, w tym walut, indeksów giełdowych, surowców, towarów, metali, obligacji, kryptowalut i akcji wielu czołowych firm z jednymi z najniższych spreadów na rynku i szybką realizacją zleceń.

Bossa

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

– Dlatego BoE może znaleźć się między młotem a kowadłem, nawet jeśli niepotwierdzone dowody sugerują, że brytyjska sprzedaż detaliczna w okresie świątecznym mogła nie być tak tragiczna, jak początkowo się obawiano. – podkreślili eksperci z Credit Agricole.

– Kurs funta może zatem mieć wliczone w cenę już wystarczająco dużo złych wiadomości, ponieważ EUR/GBP cofnął się bliżej naszej krótkoterminowej wartości godziwej po uderzeniu w świeże trzymiesięczne maksima tuż obok 0,89 w zeszłym tygodniu.  – dodali.

Analitycy Credit Agricole wciąż podtrzymują swoją rekomendację sprzedaży kursu funta do dolara (GBP/USD) zawartej przy 1,2102 dol. w dniu 1 grudnia z celem 1,10 dol. i stop lossem na 1,267 dol.


W każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków Arkadiusz Jóźwiak spotyka się z widzami na odprawie traderów. W trakcie trwających ok. 2 godzin spotkań przedstawia wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przygląda się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPiątkowe kursy walut – dolar, funt, frank i euro – 20 stycznia 2023 roku
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 20.01.2023 [WIDEO]
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.