Naga MarketsFunt brytyjski spadł poniżej okrągłego poziomu 1,3000 dolara po raz pierwszy od dwóch tygodni po kolejnych słabych danych makroekonomicznych. Tym razem sektor usług w Wielkiej Brytanii, który odpowiada za około 80% całej tamtejszej gospodarki spadł do najniższego poziomu od 2,5 roku ze względu na podwyższoną niepewność polityczną i obawy związane z Brexitem.

Indeks PMI dla sektora usług na Wyspach Brytyjskich spadł w styczniu do poziomu 50,1 pkt. z 51,2 pkt. w grudniu. Daje to najgorszy wynik od lipca 2016 roku, co łącznie jest drugim najgorszym odczytem od grudnia 2012 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeks PMI dla usług w Wielkiej Brytanii. Źródło: Trading Economics

 

Na reakcję funta brytyjskiego nie należało długo czekać. GBP zaczął słabnąć do USD od godziny 10:00, a z upływem godzin tempo deprecjacji nie malało. W rezultacie kurs GBPUSD zniżkował do poziomów ostatnio widzianych w drugiej połowie stycznia.

Porównanie notowania FTSE100 oraz GBPUSD. Źródło: platforma Conotoxia

Niemniej jednak zupełnie inaczej zachowuje się brytyjska giełda i tamtejszy popularny indeks FTSE100, który rośnie dziś o prawie 2 proc. Jest to już szósta z rzędu wzrostowa sesja, która finalnie wynosi notowania do najwyższego poziomu od pierwszej połowy listopada 2018.

Tym samym brytyjska giełda wpisuje się w światowy trend wzrostów indeksów od końcówki grudnia ubiegłego roku, a trend ten wzmaga szczególnie dziś taniejący funt, który tylko poprawi wyniki brytyjskich eksporterów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here