Naga MarketsKurs funta (GBP) słaby w sierpniu. Przez ostatnie 10 lat rósł tylko 2 razyLipiec przyniósł najsilniejsze umocnienie funta w stosunku do dolara od czasu kryzysu z 2008 roku. Prognozy na sierpień dla brytyjskiej waluty są jednak pesymistyczne i zakładają powstrzymanie trendu wzrostowego.

  • Dane historyczne wskazują na słabość funta w sierpniu.
  • Stymulacja amerykańskiej gospodarki może doprowadzić do deprecjacji dolara.
  • Decyzja BoE wsparła czwartkowy kurs GBP/USD.

Kurs funta coraz silniejszy, sierpień może to jednak zmienić?

Trendy sezonowe są niekorzystne dla funta, który w 8 z 10 ostatnich lat osłabił się w stosunku do dolara w sierpniu. Jednocześnie ósmy miesiąc roku jest również najgorszym miesiącem dla kursu funta w stosunku do euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym roku mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, która wymusiła na amerykańskich władzach kolejne kroki w stronę stymulacji gospodarki i zastosowania silnie ekspansywnej polityki monetarnej. Takie działania doprowadzą prawdopodobnie do dalszego osłabienia amerykańskiej waluty.

Według analityka Forexlive Adama Buttona, ostatnie spadki wartości dolara wprowadziły dodatkowe emocje do handlu parą GBP/USD, co może doprowadzić do zwiększonej zmienności w sierpniu.

Jak widać na poniższej grafice, sierpień od 2009 roku był jednym z najgorszych miesięcy dla funta (zaraz po maju), w którym brytyjska waluta głównie traci. Średnia ruchoma dla tego okresu to ponad 1% spadku. Na przestrzeni ostatniej dekady GBP zyskiwał jedynie dwukrotnie:

W czwartek kurs funta szterlinga osiągnął 1,3185 dolara, a analityk Christopher Lewis wskazuje, że przekroczenie progu 1,3150 może oznaczać dalsze umacnianie się brytyjskiej waluty do poziomu 1,35.

Zobacz również: Bitcoin stanie się silniejszy i ważniejszy przez koronawirusa. Twierdzi kongresmen z USA

Niepewna sytuacja w USA sprzyja wzrostowi GBP/USD

Nie jest to łagodny spadek wartości dolara, który przewidywaliśmy, ale zamiast tego, wydaje się być napędzany nową premią za ryzyko wprowadzaną na amerykańskie rynki w związku z ponownym pojawieniem się przypadków zachorowań na COVID-19, a być może również listopadowymi wyborami prezydenckimi, które zaczynają robić swoje. – powiedział Chris Turner, dyrektor ds. rynków w ING.

Czwartkowa decyzja decydentów Banku Anglii, którzy zadecydowali o nieobniżaniu głównej stopy procentowej i pozostawieniu jej na poziomie 0,1%, może doprowadzić do wzmocnienia funta w najbliższych dniach.

Ogólnie rzecz biorąc, perspektywy gospodarcze przygotowane przez BoE są stosunkowo mniej optymistyczne niż oczekiwano, a brak silnego sygnału na rzecz ujemnych stóp procentowych otwiera drogę do dalszego wzrostu kursu funta w najbliższej przyszłości. – twierdzą analitycy MUFG.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here