Naga MarketsKurs funta (GBP) reaguje tylko na Brexit. EUR/GBP w dółKończący się tydzień był wyjątkowo dobry dla funta. Środa przyniosła brytyjskiej walucie największe zyski od siedmiu miesięcy, jednak w piątek funt znowu musi zmierzyć się ze stratami. Mogą być one spowodowane brakiem informacji o jakichkolwiek postępach w rozmowach o Brexicie.

  • Analitycy oceniają, że Brexit pozosatnie głównym czynnikiem determinującym wartość funta.
  • Według ING, kurs EUR/GBP pozostanie w okolicach 0,90.
  • Negocjacje w sprawie umowy handlowej mogą potrwać do połowy listopada.

Nowa faza rozmów

W ciągu tygodnia pojawiło się wiele pozytywnych informacji dla przyszłości negocjacji o umowie handlowej po Brexicie. Unia Europejska zdecydowała się spełnić oczekiwania premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona i podkreśliła znaczenie brytyjskiej niezależności w procesie szukania porozumienia. Taki ruch szybko spotkał się z aprobatą brytyjskich polityków i Londyn zgodził się na dalsze rozmowy.

Inwestorzy zareagowali na wieści o wznowieniu rozmów bardzo pozytywnie, co sprawiło, że kurs GBP/USD urósł w środę o 1,7%. Końcówka tygodnia przyniosła funtowi umiarkowane straty, jednak wciąż pozostaje on powyżej swojego poziomu z poniedziałku.

Zobacz również: Chińskie plany zapobiegania stagnacji szansą dla juana (CNY)

Wszystko, co zbliża umowę – każdą umowę – do stołu, będzie wzmacniać funta szterlinga. Wszystko, co uwydatni ryzyko braku porozumienia, spowoduje osłabienie jego wartości. To prawie tak, jakby rynek chciał, aby umowa została zawarta. – powiedział  w rozmowie z Reutersem John Goldie, dealer walutowy w Argentex.

Funt czeka na postępy

Według analityków ING, wpływ na wartość funta mają obecnie prawie jedynie rozmowy o Brexicie, a ich postępy w tym tygodniu są już w cenie.

W związku z tym, że wznowienie negocjacji handlowych między Zjednoczonym Królestwem a UE jest w pełni w cenie, EUR/GBP powinno zatrzymać się obecnie na poziomie 0,90, ponieważ rychły postęp jest mało prawdopodobny, a negocjacje powinny być kontynuowane do połowy listopada. Brytyjski wskaźnik PMI powinien mieć dziś ograniczony wpływ na funta szterlinga, ponieważ akcja cenowa w GBP dotyczy głównie negocjacji handlowych. – oceniają analitycy.

W piątek funt traci w stosunku do euro 0,30%, a kurs EUR/GBP utrzymuje się w okolicach 0,9063. Mniejszą zmienność obserwujemy przy parze GBP/USD, która traci 0,09%.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here