Naga MarketsBrexitPremier Wielkiej Brytanii, Theresa May, robi co w jej mocy, aby znaleźć wyjście z impasu ws. Brexitu wśród rosnących dowodów na to, że porozumienie znajduje się w zasięgu ręki. W efekcie kurs funta testuje najwyższe poziomy od początku miesiąca.


„Konstruktywne” rozmowy z Junckerem przybliżają May do porozumienia?

Sekretarz ds. Brexitu, Steve Barclay i procurator generalny Geoffrey Cox mają pojawić się w Brukseli w czwartek. Jest to następstwem spotkania w środę między May a przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, które we wspólnym oświadczeniu określili jako “konstruktywne”. Tymczasem hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell powiedział Bloombergowi, że porozumienie jest już w trakcie wypracowywania. Na znak rosnącego optymizmu w zespole UK, dwóch wysokich rangą posłów przewiduje, że ugoda zostanie osiągnięta w ciągu kilku dni, a potencjalne głosowanie w Parlamencie odbędzie się za tydzień.

Ponieważ do ostatecznej daty Brexitu pozostało mniej niż 40 dni, obie strony zmagają się z osiągnięciem porozumienia. Próbują uniknąć wyjścia Wielkiej Brytanii z bloku bez porozumienia, co mogłoby doprowadzić do dynamicznych spadków kursów funta i zaszkodzić zarówno gospodarce brytyjskiej, jak i unijnej. Podkreślając ryzyko, agencja Fitch Ratings stwierdziła, że może obniżyć rating kredytowy AA Wielkiej Brytanii, powołując się na zakłócenia gospodarcze.

Zobacz również: Brexit: UK liczy na porozumienie w przeciągu kolejnych dni

Irlandzki backstop nadal główną kością niezgody

Postępy w Brukseli następują w momencie gdy na domowym podwórku piętrzą się kolejne problemy. Posłowie opuszczają partię konserwatyną, a pozostali rzekomo spiskują, aby przeciwstawić się działaniom May podczas zaplanowanego na przyszły tydzień głosowania.

Porozumienie osiągnięte w ubiegłym roku z UE zostało odrzucone przez Izbę Gmin w ubiegłym miesiącu w rekordowej porażce rządu Wielkiej Brytanii. Sprzeciw popierającego Brexit skrzydła Partii Konserwatywnej skupił się na tak zwanym irlandzkim backstopie, który ma na celu zagwarantowanie braku twardej granicy w Irlandii po rozwodzie. May poszukuje teraz gwarancji prawnych, aby zapewnić, że backstop może być jedynie tymczasowy.

Jednym z pomysłów, które strona brytyjska rozważa, jest dodanie załącznika do umowy ws. Brexitu. Ten prawnie egzekwowany tekst mógłby dać Wielkiej Brytanii jednostronny mechanizm wyjścia z backstopu, ale z długim 12-miesięcznym okresem przejściowym.

Prace kontynuowane na wysokich obrotach

May i Juncker w środę dyskutowali o tym, jakie gwarancje prawne są możliwe w odniesieniu do tymczasowego charakteru backstopu. Obydwaj przywódcy dyskutowali również nad ewentualnymi uzupełnieniami deklaracji politycznej określającej szeroki wachlarz przyszłych relacji między Wielką Brytanią a UE.

“Zgodziliśmy się, że prace nad znalezieniem rozwiązania będą kontynuowane na wysokich obrotach” – mówili po spotkaniu. “Czas ma zasadnicze znaczenie i w naszym interesie leży, aby kiedy Wielka Brytania opuszcza UE, robiła to w uporządkowany sposób”.

Premier chce być w stanie pokazać Parlamentowi, że poczyniła znaczne postępy w zakresie naprawy irlandzkiego backstopu do przyszłego tygodnia. May ma czas do 27 lutego, kiedy to Parlament ma odbyć kolejne głosowanie w sprawie Brexitu. Jeśli do tego czasu nie będzie miała nic do poparcia swoich wysiłków, prawodawcy grożą przejęciem kontroli nad procesem i zmuszają ją do przełożenia daty Brexitu z dnia 29 marca na późniejszy okres.

Kurs funta testuje lutowe maksima, ostatecznie jednak traci

Optymizm związany z rozmowami Junckera oraz May chwilowo przełożyć się na umocnienie funta, który w środę pokonywał poziom 1,31 i notował drugą serię wzrostową z rzędu. Jednak przed zamknięciem handlu dolar odrabiał straty i cena zamykała się ostatecznie poniżej lutowych maksimów, a czwartek przynosi kontynuację deprecjacji:

kurs funta 21 lutego
Kurs funta do dolara nie utrzymał środowych zysków. Źródło: Tradingview.com

W tym samym czasie GBP/PLN testował poziomy nieobserwowane od niemal dwóch lat. Swoją zasługę miało w tym jednak samo osłabienie złotego, który reagował na wypowiedzi prezesa NBP, Glapińskiego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here