Naga MarketsKurs funta (GBP) próbuje podbijać w czwartek, dolar AUD pozostaje silniejszyW czwartek widać techniczną próbę odbicia funta, chociaż jest ona już „gaszona” przed spodziewanymi danymi nt. dynamiki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), oraz komunikatem Banku Anglii (godz. 13:00). 

Poza tym silniejszy jest też dolar australijski, po tym jak opublikowane w nocy dane nt. zatrudnienia w listopadzie wskazały na większy wzrost etatów, niż sądzono (39,9 tys.), a stopa bezrobocia spadła do 5,2 proc. z 5,3 proc. To zmniejsza obawy dotyczące możliwego cięcia stóp w lutym przez RBA, które zaczęły się ponownie pojawiać po tym, jak we wtorek opublikowane zostały bardziej „gołębie” zapiski z grudniowego posiedzenia Banku.

Stabilny pozostał juan, po tym jak Chiny w geście „dobrej woli” poszerzyły (o kolejne 6 produktów) listę amerykańskich towarów, które są wyłączone spod cła. Chiński MOFCOM nie potwierdził jednak, czy w styczniu dojdzie do oficjalnego podpisania umowy handlowej „pierwszej fazy”.

Nieznacznie zyskał też dolar nowozelandzki w kontekście opublikowanych wczoraj późnym wieczorem danych nt. dynamiki PKB w III kwartale, chociaż były one mieszane. Dynamika wzrostu przyspieszyła do 0,7 proc. k/k (szacowano 0,6 proc. k/k), ale dane za II kwartał zrewidowano aż do 0,1 proc. k/k z 0,5 proc. k/k.

W nocy poznaliśmy decyzję Banku Japonii, ale nie była ona żadnym zaskoczeniem, w efekcie jej wpływ na jena jest żaden. BOJ utrzymał główną stopę procentową na poziomie -0,1 proc. oraz cel dla rentowności 10-letnich obligacji na poziomie 0,0 proc. Retoryka pozostała taka sama, bank będzie monitorował sytuację, a stopy mogą pozostać na obecnym, lub niższym poziomie do czasu, kiedy inflacja wzrośnie do celu banku centralnego, czyli bardzo długo.

O godz. 9:30 decyzję ws. stóp procentowych podjął też szwedzki Riksbank i tu też nie było zaskoczenia. Decydenci zrealizowali obietnicę podwyżki stóp procentowych o 25 p.b. (do 0,00 proc.), chociaż nie była ona jednomyślna (dwóch członków tego gremium zgłosiło swój sprzeciw). Projekcje dla ścieżki stóp procentowych nie uległy zmianie, co oznacza, że przynajmniej przez najbliższe dwa lata nie należy spodziewać się żadnych zmian. Mimo tego korona szwedzka skromnie zyskuje.

O godz. 10:00 opublikowany został natomiast komunikat norweskiego banku centralnego. Zgodnie z oczekiwaniami Norges Bank utrzymał dotychczasowe parametry polityki monetarnej (główna stopa 1,50 proc.), potwierdzając brak planowanych zmian w kolejnych miesiącach. W komunikacie znalazły się jednak optymistyczne akcenty dotyczące perspektyw gospodarki, co sprawiło, że korona norweska wyraźnie zyskała .Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here