Naga MarketsFunt (GBP) pozostaje nienaruszony w obliczu zbliżającego się końca negocjacjiNa początku tygodnia obserwujemy niewielką zmienność w kursie brytyjskiego funta. W tym tygodniu niepewność wśród inwestorów sięgnie zenitu, co jest spowodowane zbliżającym się terminem, po którym może dojść do przerwania negocjacji w sprawie Brexitu.

  • W weekend Boris Johnson w rozmowie z Angelą Merkel potwierdził chęć do osiągnięcia porozumienia.
  • Brytyjski rząd potrzebuje umowy, aby powstrzymać kolejną falę bezrobocia.
  • GBP/USD spada w okolice 1,3000.

Funt czeka na rozstrzygnięcie negocjacji

W niedzielę odbyła się rozmowa telefoniczna pomiędzy premierem Wielkiej Brytanii a kanclerz Niemiec, podczas której Boris Johnson podkreślił, że przed stronami wciąż pozostaje wiele pracy, aby osiągnąć porozumienie.

W rozmowie z kanclerz Merkel premier podkreślił, że w najbliższych dniach należy poczynić postępy w celu zniwelowania znacznych różnic, w szczególności w obszarze połowów i równych szans. Premier podkreślił, że choć osiągnięcie porozumienia w nadchodzących dniach będzie korzystne dla obu stron, Wielka Brytania jest również gotowa zakończyć okres przejściowy na warunkach australijskich, jeśli porozumienie nie będzie możliwe. – powiedział rzecznik prasowy brytyjskiego rządu.

Zobacz również: Branża lotnicza w tarapatach. W 2020 roku upadły już 43 linie lotnicze

Według ekonomistów, umowa handlowa jest potrzebna, aby wesprzeć zwalniające ożywienie gospodarcze w Zjednoczonym Królestwie. Wiele przedsiębiorstw poniesie dodatkowe koszty w związku z pojawieniem się nowych opłat i regulacji, co w czasie pandemii może przyspieszyć wzrost bezrobocia.

Niemcy mogą zainterweniować

Inicjatywa ze strony Angeli Merkel sugeruje, że Niemcy mogą mocniej włączyć się w negocjacje i wywrzeć presję na przedstawicieli Unii Europejskiej. Już w 2016 roku, kiedy rozmowy o Brexicie dopiero się rozpoczynały, Wielka Brytania zwracała się do Berlina, żeby przełamać trwający impas.

Na brytyjską gospodarkę bez wątpienia będą miały wpływ nowe zasady bezpieczeństwa, które zostaną ogłoszone w ciągu tygodnia. Inwestorzy pozostają niepewni jak rygorystyczne przepisy zostaną wprowadzone i czy rząd wprowadzi kolejne programy pomocowe.

W poniedziałek funt traci w stosunku do dolara 0,19%, a kurs GBP/USD zbliża się do 1,30. Niezmienny pozostaje natomiast kurs EUR/GBP, który waha się w okolicach 0,9066.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 4 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here