Naga MarketsKurs funta (GBP) ponownie najmocniejszy w grupie G-10. Sytuacja techniczna EUR/USD Wczoraj informacja o szczepionce konsorcjum Pfizer/BioNTech przedłużyła rajd ryzyka, który mógł zakończyć się już wczoraj – na zasadzie zdyskontowania faktów, a takim było ogłoszenie przez media zwycięzcą wyborów kandydata Demokratów.

Przedłużony rajd ryzyka, jednak zwyżki szybko znikają

Extra zwyżka szybko jednak wyparowała, po tym jak rynek uświadomił sobie kluczowy aspekt, że proces legislacji i dystrybucji trochę potrwa i przede wszystkim nikt nie jest w stanie ocenić, czy lek przyniesie długotrwałą odporność populacji. Ten wątek będzie jeszcze wielokrotnie powracał i tonował nadmierny optymizm. Droga do celu, jakim jest świat bez COVID, będzie długa i kręta, a próby zdyskontowania tego gigantycznymi wzrostami w krótkim czasie są w istnym szaleństwem. I to nawet w sytuacji, kiedy po rynkach krąży dużo taniego pieniądza i pewnie będzie go jeszcze więcej (bo banki centralne pójdą w stronę zwiększania QE w sytuacji braku stosownej stymulacji fiskalnej ze strony rządów).

Ostatnia godzina przechyla szalę w stronę dolara i innych bezpiecznych przystani, do czego może skłaniać m.in. niepokój, co do krótkoterminowych perspektyw gospodarczych w kontekście wprowadzanych restrykcji związanych z pandemią, ale i też przepychanki powyborcze w USA. Wczorajsze informacje o szczepionce rozbudziły nadzieje, ale na razie rynek musi się zmierzyć z tym, co będzie mieć miejsce w najbliższych tygodniach i nadmierny optymizm (taki jak wczoraj), chyba nie jest tu do końca zasadny.

W strefie euro negatywny wpływ mają też dzisiejsze dane ZEW z Niemiec (indeks nastrojów analityków rozczarował w listopadzie), ale ważniejsze są wczorajsze doniesienia o tym, że proces legislacji tzw. europejskiego pakietu ratunkowego, może napotkać na trudności. W sytuacji, kiedy wokół stymulacji fiskalnej pojawiają się znaki zapytania, to rynek może bardziej akcentować konieczność działań ze strony EBC na grudniowym posiedzeniu (więcej QE, pożyczki dla banków, ale i też cięcie stopy procentowej).

Wykres dzienny EURUSD

Na dziennym wykresie EURUSD uwagę zwraca zachowanie oscylatora RSI9, który po raz kolejny dał trafne sygnały. Na ujęciu bazowym zejście poniżej 1,18 może zapowiadać głębszą korektę wzrostów z zeszłego tygodnia i testowanie strefy 1,1695-1,1715.

Funt jest we wtorek najmocniejszą walutą w przestrzeni G-10 i za bardzo nie chce oddać tej pozycji, chociaż szaleńczy, globalny pęd w stronę ryzyka widoczny wczoraj, dzisiaj już gaśnie. Siła brytyjskiej waluty to dominacja uporu tych inwestorów, którzy liczą na to, że za kilka dni (15 listopada) zobaczymy zarys wstępnego porozumienia handlowego EU-UK. Wczorajsze głosowanie w Izbie Lordów, która zablokowała zmiany w Internal Market Bill traktowane jest jako ruch w dobrą stronę, chociaż wiele nie oznacza. Na rynku dominuje też pogląd, że wygrana Joe Bidena w wyborach w USA, komplikuje sytuację premiera Johnsona, który powinien teraz zabiegać o lepsze relacje z UE, gdyż sztywne trzymanie się własnych racji może doprowadzić do pewnej formy gospodarczej izolacji Wielkiej Brytanii na świecie. Ale to też pokazuje, jakie mogą być skutki bezumownego Brexitu, który może nas czekać 1 stycznia 2021 r.

Wykres dzienny GBPUSD

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here