W niedzielę 11 lutego 2024 roku (11.02.2024), kurs funta (GBP) wynosi 5,0530 zł. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy stabilizację notowań pary GBP/PLN w okolicach 5,15 zł. Jednak w tym tygodniu doszło do wyraźnego umocnienia polskiej waluty, które zepchnęło kurs funta z powrotem w kierunku bariery 5,05 zł.

Ile kosztuje funt? Sprawdź kurs funta względem złotego
Funt jest oficjalnym środkiem płatniczym Zjednoczonego Królestwa

Kurs funta w niedzielę 11 lutego 2024 roku, godzina 06:56

  • Jeden funt w stosunku do złotego GBP/PLN kosztuje 5,0530 zł
Kurs funta GBP/PLN w niedzielę. Ile kosztuje funt 11.02.2024?
Kurs funta GBP/PLN w niedzielę. Ile kosztuje funt 11.02.2024?

Kurs funta szterlinga (GBP). Historia i znaczenie waluty UK

Funt szterling (GBP) jest oficjalną walutą Zjednoczonego Królestwa i terytoriów zależnych. Jest to najstarsza waluta na świecie, która jest nadal w użyciu. Funt to obecnie czwarta najczęściej handlowana waluta na rynku walutowym, po dolarze amerykańskim, euro i jenie japońskim. Wraz z tymi trzema walutami i renminbi tworzy koszyk walut, które obliczają wartość specjalnych praw ciągnienia MFW (SDR).Symbolem oznaczającym skrót dla funta jest „£”. Tak naprawdę jest to przekreślona litera L, co w przeszłości oznaczało skrócenie łacińskiego słowa “libra”, czyli “wagę”, “funta wagi”.

Funt szterling jest również walutą na tych terytoriach: Jersey, Guernsey, Wyspa Man, Gibraltar, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne i Tristan da Cunha.

Bankiem odpowiedzialnym za emisję funta szterlinga jest Bank Anglii (z ang. Bank of England, BoE). Wytwarza i wprowadza on do obiegu własne banknoty i regulującym emisję banknotów przez prywatne banki w Szkocji i Irlandii Północnej. Banknoty funta szterlinga emitowane przez inne jurysdykcje nie są regulowane przez Bank Anglii, ich rządy gwarantują wymienialność 1:1 względem brytyjskiej waluty. Historycznie funt szterling był również używany w różnym stopniu przez kolonie i terytoria Imperium Brytyjskiego.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Jeden funt to obecnie 100 pensów. W obiegu znajdują się monety o nominale kolejno 1 pens, 2 pensy, 5 pensów, 10 pensów, 20 pensów, 50 pensów, 1 funt oraz 2 funty. Banknoty natomiast posiadają nominały 5 funtów, 10 funtów, 20 funtów i 50 funtów (banknot 1 funt i 100 funtów występuje jedynie w Szkocji).

Na wszystkich banknotach występuje podobizna królowej Elżbiety II, jednak teraz po jej śmierci w 2022 roku, nowe emisje będą już posiadały wizerunek króla Karola III. Od kilku lat wszystkie banknoty wytwarzane są z polimeru, co wydłuża ich trwałość.

Pewną ciekawostką jest określenie “kabel” na parę walutową GBP/USD, które to wywodzi się jeszcze z XIX wieku. W tamtym czasie notowania pomiędzy giełdą w Londynie i Nowym Jorku przesyłane były przy pomocy kabla, położonego na dnie oceanu.Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
Aktywny inwestor na polskiej giełdzie oraz rynku kryptowalut, jednocześnie sympatyk tworzenia poradników edukacyjnych oraz analiz. Posiada kilkuletnie doświadczenie zarówno jako redaktor oraz jako trader, specjalizując się w analizie technicznej oraz analizie on-chain w przypadku rynku kryptowalutowego. Absolwent studiów ekonomicznych, prywatnie zapalony biegacz i sympatyk wycieczek rowerowych.