Naga MarketsKurs funta (GBP/PLN) uzależniony od Brexitu. Spadnie do 4,83 zł w 2021 r.Na tydzień przed zakończenienem okresu przejściowego Brexitu, Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej i innych kwestii spornych. Kurs funta wykazał jak na razie tylko chwilowy optymizm, a analitycy TMS Brokers twierdzą, że wydzielenie UK ze struktur unijnych to nadal zła wiadomość. W najnowszych prognozach walutowych na przyszły rok zakładają, że para walutowa GBP/PLN spadnie do 4,83 zł w drugim kwartale 2021 r. i na całej jego przestrzeni będzie utrzymywała się w bezpiecznej odległości od poziomu 5 złotych.

  • Jednocześnie analitycy TMS Brokers są zdania, że kurs funta będzie zyskiwał do słabnącego dolara, osiągając do końca 2021 roku poziom 1,44
  • W tym samym raporcie zespół TMS prognozuje spadek kursu euro do 4,30 zł oraz kursu dolara do poziomu 3,40 zł
  • Raport został przygotowany 16 grudnia 2020 roku i jego pełna wersja jest za darmo dostępna w tym miejscu

Kurs funta zyska do dolara, straci jednak do euro i złotego. Brexit nadal problemem

Pomimo faktu zawarcia umowy ramowej pomiędzy Bruskelą i Londynem, kwestia Brexitu i zakończenia okresu przejściowego w 2020 roku nadal będzie ciążyła brytyjskiej gospodarce w krótkim terminie, co wpływa negatywnie również na prognozy walutowe dla kursu funta.

Te artykuły również Cię zainteresują
Największą wadą umowy ramowej jest całkowite skupienie uwagi na wymianie towarów i ograniczeniu kosztów opuszczenia jednolitego rynku UE przy pozostawieniu na boku potrzeb sektora usługowego. Tymczasem to usługi tworzą prawie 80 proc. brytyjskiego PKB, a handel usługami (szczególnie finansowymi) generuje nadwyżkę w wymianie zagranicznej – informowali analitycy TMS Brokers.

To właśnie przez Brexit funt może być jedną ze słabszych walut G8, jednak z całą pewnością nie wyprzedzi dolara amerykańskiego, którego spadki wieszczy niemal cały rynek. Według TMS Brokers, para walutowa GBP/USD zakończy przyszły rok na poziomie 1,44 USD, a w 2022 dotrze do 1,48 USD (rekomendację wydawano przy poziomie spot 1,35).

brytyjska gospodarka, na tle innych, już teraz radzi sobie z kryzysem relatywnie gorzej. Im więcej kwestii nie zostanie uzgodnionych w przyszłym roku, niepewność będzie obciążać kosztem PKB na kolejne lata – napisano dalej.

Źródło: TMS Brokers

Jedyną szansą wzrostu funta szterlinga może być rajd ryzyka oparty o szczepionkę, który będzie wspierał bardziej niebezpieczne zdaniem inwestorów aktywa. W przypadku pary walutowej EUR/GBP nie powinno to mieć jednak większego wpływu, a zakres potencjalnego spadku jest raczej mocno ograniczony. TMS Brokers zakłada, że nie przekroczy on 0,88 w przyszłym roku.

POBIERZ RAPORT BEZPŁATNIE!

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here