Naga MarketsKurs funta (GBP/PLN) największym przegranym II kw. 2020 r.!Drugi kwartał 2020 roku pełen był wydarzeń, które w różnoraki sposób wpływały na zachowanie światowych walut wobec złotówki. W końcu, ten 3-miesięczny okres naznaczony pandemią koronawirusa to prawdziwy sprawdzian dla światowych rynków, nowych granic interwencji banków centralnych, szalonych notowań ropy naftowej i przede wszystkim: zmiany sposobu życia niemal każdego człowieka na kuli ziemskiej. Spójrzmy zatem, jak w tym trudnym okresie wobec głównych walut radziła sobie nasza polska złotówka.

  • Kurs funta największym przegranym w II kw. 2020 roku.
  • Kurs franka szwajcarskiego spadł od końca marca o ponad 10 gr.
  • Kurs euro o ponad 10 gr., kurs dolara o 16 gr., a kurs funta o niemal 21 gr.

II kw. 2020 roku trudnym sprawdzianem dla gospodarki

Wszystkie 4 główne kursy par walutowych wobec złotówki spadły w II kwartale 2020 roku. Przyczyna jest prosta: gwałtowna deprecjacja złotego w marcu wywołana odpływem kapitału z polskiego rynku, która wybiła kursy głównych par na wysokie poziomy startowe na nowy kwartał. Wystarczy rzucić okiem na wykres kursu EUR/PLN od początku 2020 roku i szczególna uwagę zwrócić na to co się działo od połowy marca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Funt największym przegranym w II kw. 2020 r. Główne pary walutowe obniżyły notowania względem złotego.
Kurs dolara amerykańskiego do złotego (USDPLN) od początku 2020 roku. Źródło: stooq.pl

Niewątpliwie wpływ na to miał silny niepokój związany z przyszłością światowej gospodarki w obliczu niespodziewanego wybuchu pandemii COVID-19. Marzec był okresem obszernie wprowadzanych lock-downów i restrykcji oraz potężnych spadków na wielu rynkach.

Był to czas rozpoczętych w marcu luzowań polityki monetarnej i reakcji na obniżki stóp procentowych przez banki centralne. Wiele rządów aktywnie działało w sferze fiskalnej, wypuszczając potężne ilości środków jako pomoc dla przedsiębiorstw i obywateli.

Zatem, i w pierwszym, i w drugim kwartale wiele się działo. Zobaczmy, jak w tym czasie zachowywały się kursy popularnych walut.

Kurs funta (GBP/PLN) najsłabszy z 4 głównych par walutowych – porównanie

O dziwo w drugim kwartale najstabilniejszą walutą biorąc pod uwagę zmienność okazało się euro, którego kurs od końca marca spadł o 2,26 proc. Podobną, lecz nieco większą zmienność zaprezentował frank szwajcarski, którego kurs podążał bliską ścieżką, jednak kwartał zakończył o 2,47% niżej niż na końcu I kw. 2020 r. Natomiast notowania USDPLN wykazały się największą zmiennością i ostatecznie kurs dolara do złotówki spadł o 3,97%. Najgorzej jednak poradził sobie kurs funta, który obniżył notowania o 4,02%.

Funt największym przegranym w II kw. 2020 r. Główne pary walutowe obniżyły notowania względem złotego.
Notowania 4 głównych par walutowych w odniesieniu do PLN. Źródło: stooq.pl

Kurs franka szwajcarskiego spadł o 10 gr

Kurs franka spadł od końca I kwartału do końca II kwartału 2020 roku o 10 gr, choć jeszcze do połowy maja mieliśmy do czynienia z aprecjacją kursu, która w szczytowym momencie w połowie kwietnia wyniosła około 3%. Jeśli nastąpi wybicie powyżej 4,20 zł z obecnej tymczasowej konsolidacji to możliwe jest, że kurs dobije do poziomu 4,28 zł.

Funt największym przegranym w II kw. 2020 r. Główne pary walutowe obniżyły notowania względem złotego.
Kurs franka do polskiego złotego (CHFPLN). Źródło: tradingview.com

Kurs euro spadł do końca marca o ponad 10 gr

Kurs euro wzrósł od początku roku o ponad 21 groszy, jednak biorąc pod uwagę drugi kwartał 2020 roku, to w tym okresie zanotowany została spadek kursu o 10 groszy. Warto zaznaczyc, że po silnej aprecjacji euro w marcu nastąpiło wybicie nawet w okolice 4,60zł, jednak od połowy maja nastąpiło załamanie kursu i zejście do 4,36 zł na początku czerwca. Od tego czasu, kurs EUR/PLN rośnie i czerwiec zamknął wartością 4,44025 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN). Źródło: tradingview.com

Kurs dolara spadł o 16 gr

Kurs dolara od początku roku wzrósł o 16 groszy, i o tyle samo spadł od końca marca do końca czerwca, zamykając II kwartał poziomem 3,95245 zł. Bardzo silny spadek kurs miał miejsce między połową maja, a poczatkiem czerwca, gdzie z poziomu 4,21 zł spadł tak nisko jak 3,89 zł.

Funt największym przegranym w II kw. 2020 r. Główne pary walutowe obniżyły notowania względem złotego.
Kurs dolara do polskiego złotego (USDPLN). Źródło: tradingview.com

Kurs funta szterlinga spadł o ponad 20 gr

Kurs funta od początku roku do końca czerwca opadł o 7 groszy, a tylko w drugim kwartale o ponad 20 groszy. Deprecjacja złotówki trwająca od połowy marca do pierwszych dni kwietnia miała łączny wybiła kurs funta ze straty do zysku w odniesieniu do poczatku roku. Zasięg tej zmiany to aż 52 grosze. Obecnie funt jest 4% niżej na początku roku i spodziewane jest jego wybicie do miejscowego oporu na 4,99 zł. Kurs funta zakończył drugi kwartał 2020 roku na poziomie 4,90145 zł.

Funt największym przegranym w II kw. 2020 r. Główne pary walutowe obniżyły notowania względem złotego.
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN). Źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here