Kurs funta (GBP/PLN) liderem wtorku: euro, frank i dolar stabilne do złotówki 12 stycznia 2021 r.Polska złotówka podczas wtorkowego handlu pozostaje wyraźnie stabilna do zagranicznych konkurentów na rynku walutowym, a wyjątkiem jest jedynie funt szterling. GBP/PLN rośnie mocniej po wypowiedzi Andrew Baileya, gubernatora Bank of England, odnośnie poziomu stóp procentowych w UK. Z kolei euro, frank i dolar wahają się o zaledwie setne procenta w stosunku do PLN.

  • Kursy walut we wtorek, 12 stycznia 2020 roku, kształtują się następująco: euro kosztuje 4,5252 zł, dolar 3,7236 zł, frank 4,1840 zł i funt 5,0585 zł
  • Kurs funta rośnie najmocniej we wtorek za sprawą wypowiedzi gubernatora brytyjskiego banku centralnego
  • Pozostałe z głównych walut pozostają stabilne do polskiego złotego i utrzymują ważne wsparcia

Kurs funta w górę przez wypowiedź szefa Banku Anglii. GBP/PLN nad 5,05 zł

Polski złoty w trakcie wtorkowej sesji pozostaje wyraźnie stabilny, a wyjątkiem jest jedynie kurs funta, który zyskuje do PLN około 0,5% i wybija poziom 5,05 zł. Umocnienie funta jest jednak reakcją na przedpołudniową wypowiedź prezesa brytyjskiego banku centralnego, którego zdaniem, ujemne stopy procentowe są tematem bardzo kontrowersyjnym.

Rynek odebrał to jako zapowiedź, że reprezentowana przez niego instytucja nie będzie chciała wprowadzać minusowego poziomu stóp, co automatycznie przełożyło się na umocnienie GBP. W relacji do polskiego złotego tak długo jak funt szterling utrzymuje się nad psychologicznym wsparciem 5 zł, nie można wykluczyć silniejszych ruchu wzrostowych, między innymi w kierunku poziomu 5,13 zł, gdzie wypadają szczyty z grudnia.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara stoi w miejscu, USD/PLN nad wsparciem 3,70 zł

Kurs dolara, podobnie jak euro oraz frank szwajcarski, pozostają we wtorek niezwykle stabilne do polskiego złotego. Na całym rynku walutowym widać ogólne uspokojenie, a kurs dolara traci do złotówki jedynie marginalne 0,03%. We wtorek 1 dolar kosztuje ponad 3,72 zł i cały czas utrzymuje się nad istotą strefą wsparcia 3,70 zł.

Od strony technicznej sytuacja pary walutowej USD/PLN nie ulega jednak większej zmianie i w grze nadal pozostaje kanał zmienności wyznaczony przez dołki i szczyty z grudnia 2020.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka nad 4,17 zł we wtorek. CHF/PLN w miejscu

Kurs franka utrzymuje się na poziomie 4,18 zł i zyskuje we wtorek do złotówki 0,02%. Dla pary walutowej CHF/PLN ważną strefa wsparcia jest w tym momencie poziom 4,15 zł, a oporem strefa 4,20 zł. Wybicie pierwszego z poziomów otwiera drogę do dołków z grudnia tuż poniżej poziomu 4,10 zł, natomiast wybicie obecnej konsolidacji górą, pozwoliłoby na ponowny test okolicy 4,25 zł.

Analitycy są jednak zdania, że polski bank centralny nie pozwoli złotówce na zbyt wyraźne umocnienie i jakiekolwiek próby wyraźniejszego przełamania ważnych wsparć mogą spotkać się z ponowną interwencją na otwartym rynku.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro będzie utrzymywał się nad 4,50 zł?

Kurs euro w środę marginalnie traci do złotego, utrzymuje się jednak nad poziomem 4,52 zł. Przed środowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej analitycy są przekonani, że para walutowa EUR/PLN będzie poruszała się w przedziale pomiędzy 4,50 oraz 4,55 zł.

Ewentualne próby zejścia poniżej poziomu 4,50 zł, mogą być blokowane przez interwencję walutową Narodowego Banku Polskiego, czego świadkami inwestorzy byli już w pierwszym tygodniu tego roku. Od strony technicznej nie należy spodziewać się więc większych zawirowań w zakresie eurozłotego, a jedynie niespodziewana obniżka stóp procentowych podczas środowego posiedzenia RPP mogłaby mocniej osłabić złotówkę.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here