Naga MarketsKurs funta (GBP/PLN) coraz bliżej 5 zł. GBP/USD jednak niechętnie w dół Czwartek to kolejny dzień umocnienia złotego, które tłumaczy się lepszym sentymentem na globalnych rynkach, słabszym dolarem w głównych relacjach, a także oczekiwaniami na szczegóły planu ratunkowego dla europejskich krajów, jakie ma zaprezentować do 27 maja Komisja Europejska. To właśnie wątek emisji euroobligacji, jaki uznano za przełomowy, stał się od poniedziałku pretekstem do większego zainteresowania się walutami CEE (w tym złotym). Dlaczego? Bo teoretycznie w długim okresie w pewnym stopniu ogranicza ryzyko pojawienia się poważniejszego kryzysu w strefie euro (z Włochami jako słabym ogniwem).

Dzisiaj po południu za dolara płaci się niecałe 4,12 zł, euro zjechało do 4,5250 zł, frank do 4,2550 zł, a funt do 5,03 zł. Brytyjska waluta jest coraz bliżej psychologicznego poziomu 5 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres tygodniowy GBPPLN

Widoczna w ostatnich dwóch godzinach kolejna próba osłabienia dolara na głównych układach – giełdy zawracają w górę nie obawiając się eskalacji relacji amerykańsko-chińskich – sprawiła, że GBPUSD powrócił do punktu wyjścia. Na dziennym układzie mamy świecę z dolnym knotem. Ciekawe wskazania zaczynają płynąć z dziennych wskaźników sugerując zakończenie widocznej od początku maja korekty spadkowej. Problem jednak w tym, że fundamenty dla funta pozostają słabe. W czerwcu najprawdopodobniej BOE zwiększy skalę QE, chociaż dyskusja o ujemnych stopach procentowych raczej pojawi się dopiero za kilka miesięcy. Kluczowym czynnikiem mogą okazać się informacje związane z politycznymi przepychankami pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską. Chodzi oczywiście o relacje po okresie przejściowym Brexitu – na razie inwestorzy mogą liczyć, że uda się znaleźć jakąś platformę do porozumienia i uniknąć bezumownego rozwodu po 1 stycznia. Kluczowy będzie jednak koniec czerwca – do tego czasu rząd Johnsona powinien złożyć prośbę o wydłużenie okresu przejściowego, jeżeli rozważałby taką możliwość.

Wykres dzienny GBPUSD – 21.05.2020

Analiza techniczna pokazuje, że ważna linia trendu spadkowego przebiega przy 1,2255.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here