Miniony tydzień przebiegał na rynku walutowym niezwykle emocjonująco. Wszystko to za sprawą sporej zmienności jaką dostrzec można było na notowaniach popularnych walut. Pod koniec tygodnia polski złoty umacnia się w stosunku do euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Jego deprecjację dostrzec można natomiast wobec funta szterlinga, który jest najsilniejszą walutą grupy G8.


  • Kurs euro spadł o ponad 11 groszy
  • Kurs franka spadł o blisko 16 groszy
  • Kurs funta w okolicy istotnego oporu
  • Kurs dolara spadł o ponad 19 gorsz
Para walutowa Kurs Nazwa
EURPLN 4,2823 Euro
USDPLN 3,8327 dolar
GBPPLN 4,9678 funt
CHFPLN 3,8960 frank

Kurs euro najniżej od 1,5 miesiąca

Kurs euro nie może zaliczyć minionego tygodnia do udanych. Na przestrzeni ostatnich dni osłabił się on dziś bowiem wobec polskiego złotego o ponad 2 grosze (0,48%) powiększając tym samym trwające od drugiej połowy września br. spadki do ponad 11 groszy (2,62%). To właśnie w wyniku tej deprecjacji kurs euro osunął się poniżej 4,29 zł, co jest najniższą wycena wspólnej waluty od końcówki lipca br. Z czysto technicznego punktu widzenia, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem wydają się okolice 4,2750 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka najniżej od lipca br.

Kurs franka szwajcarskiego osunął się w minionym tygodniu o niespełna 2 grosze (0,40%) powiększając tym samym trwające od drugiej połowy września br. spadki do blisko 16 groszy (3,90%). Wskutek tej deprecjacji CHF osunął się poniżej technicznego wsparcia w wysokości 3,94 zł, co z czysto technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszych spadków. Okazuje się więc, że mimo, iż frank szwajcarski jest obecnie najtańszy od końcówki lipca br., to w najbliższym czasie mógłby on osunąć się jeszcze nawet w rejon 3,86 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta oczekuje na Brexit

W odróżnieniu do EUR i CHF, kurs funta zyskał w minionym tygodniu niespełna 4 grosze (0,72%). To właśnie dzięki tej aprecjacji GBP znalazł się w okolicy poprzednich wierzchołków. Jeżeli tylko wyznaczony na tej podstawie, techniczny poziom oporu zostanie trwale pokonany, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 5,06 zł. Wiele zależeć będzie jednak prawdopodobnie od wyniku sobotniego głosowania w brytyjskiej Izbie Gmin.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara poniżej 3,84 zł

Kurs dolara nie może zaliczyć minionego tygodnia do udanych. Na przestrzeni ostatnich dni osunął się on bowiem o ponad 6 groszy (1,67%) powiększając tym samym trwające od początku października br. spadki do ponad 19 groszy (4,77%). To wszystko sprawiło, że USD był w minionym tygodniu jedną z najsłabszych walut grupy G8 (zaraz po jenie japońskim). To właśnie sprawiło, że notowania pary walutowej USDPLN ponownie znalazły się wewnątrz wcześniejszego kanału wzrostowego. Jeżeli tylko deprecjacja USD będzie kontynuowana, rynek mogłoby osunąć się w okolice 3,8150 zł, bądź nawet do linii tendencji wzrostowej będącej dolnym ograniczeniem kanału.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here