Naga MarketsBanknot 20 funtówMniejsza płynność w okresie przedświątecznym robi swoje. Ale nie oznacza to, że nic się nie dzieje. Najsilniejsze waluty w grupie G-10 w poniedziałek rano to funt, oraz waluty Antypodów (AUD i NZD), chociaż są to zmiany procentowe rzędu 0,25 proc. i 0,32 proc. (w przypadku relacji z dolarem). 


Umocnienie funta tylko na pozór można tłumaczyć piątkowym głosowaniem w Izbie Gmin, które przypieczętowało Brexit z końcem stycznia 2020 r. (za głosowało 358 parlamentarzystów, a przeciw 234). Bo w piątek funt ostatecznie wymazał wcześniejszy wzrost. Po wygranej Johnsona w wyborach parlamentarnych taki wynik nie jest jednak żadnym zaskoczeniem, dla rynków większym zmartwieniem może okazać się krótki, bo 11 miesięczny okres przejściowy (do końca 2020 r.). Tymczasem w temacie negocjacji z UE już pojawiają się zgrzyty – Bruksela przypomina, że Londyn powinien trzymać się unijnych standardów podatkowych, oraz dotyczących pomocy socjalnej, a to według zapowiedzi Johnsona może nie być realizowane.

Z kolei lepsze zachowanie się AUD i NZD tylko na pozór można tłumaczyć informacjami z frontu USA-Chiny. W weekend Trump zapowiedział, że umowa handlowa „fazy pierwszej” zostanie podpisana „wkrótce”, a w poniedziałek Chińczycy zapowiedzieli obniżkę części taryf celnych od 1 stycznia, m.in. w takich kategoriach jak wieprzowina, leki, czy półprzewodniki, chociaż nie brak głosów, że ruch ten nie ma związku ze stanem negocjacji handlowych pomiędzy stronami. Efekt? Juan nieznacznie traci.

Kurs GBP/USD – słaby popytConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here