Naga MarketsKurs funta (GBP) najbardziej ryzykowny wśród G-10. Sytuacja techniczna EUR/USDCzy od globalnego lockdownu nie ma ucieczki? To pytanie najpewniej stawia sobie coraz więcej inwestorów. Teoretycznie o pandemii wiemy wiele, zwłaszcza to, że jedynym skutecznym lekarstwem jest MDD (maseczki, dystans, dezynfekcja), ale i też izolacja społeczna. Tym samym nie powinniśmy być nadmiernie zaskoczeni tym, co się dzieje, ale jednak jesteśmy.

Przewidywania kolejnego lockdownu

Zaskakująco wysoka dynamika zakażeń to w dużej mierze wynik zaniedbań w obszarach wymienionych powyżej. Skoro tak, to dyskusja o masowym lockdownie w nadchodzących tygodniach będzie coraz bardziej powszechna i zacznie działać na rynki jak samospełniająca się przepowiednia. Teraz kluczowe będzie to co zaoferują banki centralne i politycy, ale biorąc pod uwagę to, że ich możliwości są już ograniczone po tym, co trzeba było podjąć wiosną, wydaje się, że konkretne działania zostaną podjęte dopiero pod presją – rynkową presją. Co to może zapowiadać, nie trzeba chyba zbytnio pisać. Tryb risk-off został już włączony, a w kolejnych dniach tendencje mogą tylko eskalować – na FX może to oznaczać wyraźną dominację dolara kosztem zwłaszcza rynków EM.

Mowa oczywiście o widocznym od końca września kanale wzrostowym na dziennym układzie EURUSD. 21 października przetestowane zostało jego górne ograniczenie przy 1,1880 i później rynek nie miał już siły wyjść powyżej. Naruszenie rejonu wsparcia przy 1,1830, jakie miało miejsce w zeszłym tygodniu, było ostrzeżeniem, że rynek prędzej, czy później zacznie się osuwać pod własnym ciężarem. Dzisiaj ponownie spadliśmy poniżej wspomnianych 1,1830, a dodatkowo negatywne sygnały wysyła dzienny RSI9.

Wykres dzienny EURUSD

Biorąc pod uwagę, że covid-owe newsy będą coraz bardziej wpływać na nastroje – a mocny dolar jest elementem rosnącej awersji do ryzyka na rynkach – nie bądźmy nadmiernie zaskoczeni, jeżeli w tym tygodniu rynek będzie sprawdzał dolne ograniczenie wspomnianego kanału na EURUSD przy 1,1740.

Opublikowany o godz. 10:00 indeks nastrojów w niemieckim biznesie (Ifo) wypadł słabiej od prognoz i spadł w październiku do 92,7 pkt. To głównie zasługa pogarszających się perspektyw (subindeks spadł do 95 pkt. z 97,7 pkt. To jednak preludium do tego, co zobaczymy w listopadzie, jeżeli niemieckie władze zdecydują się na dalsze restrykcje.

Część inwestorów interpretuje fakty dalszych rozmów pomiędzy grupami negocjatorów jako pozytywny sygnał, który ostatecznie przyniesie porozumienie w połowie listopada. Czy słusznie? Zobaczymy. Sytuacja globalna jest coraz bardziej napięta przez narastającą pandemię COVID-19, a w polityce często bywa tak, że zanim zobaczymy końcowy efekt, po drodze mamy wiele zaskakujących zwrotów. Do elementów ryzyka można zaliczyć też ewentualne stwierdzenie COVID-19 w głównej grupie osób odpowiedzialnych za negocjacje, co mogłoby opóźnić cały proces.

Wykres dzienny GBPUSD

Dzisiaj widać, że popyt aktywizował się szybko po naruszeniu bariery 1,30. Trudno jednak wyobrazić sobie, że wspomniany poziom obroni się w kolejnych dniach. Funt jest uznawany za jedną z bardziej ryzykownych walut w grupie G-10. Do tego dochodzi sytuacja pandemiczna w Wielkiej Brytanii i ryzyko kolejnych obostrzeń.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here