Naga MarketsDominic Raab, brytyjski polityk
Dominic Raab, zrezygnował ze stanowiska Sekretarza ds. Brexitu

Dominic Raab, czołowa postać po stronie Wielkiej Brytanii w negocjacjach w sprawie opuszczenia struktur Unii Europejskiej, piastujący funkcję sekretarza ds. Brexitu, ogłosił w czwartek rezygnację z piastowanego stanowiska, co jest silnym ciosem dla administracji premier Theresy May oraz samego GBP. Kurs funta szterlinga osuwa się w efekcie poniżej 1,28 na najniższe poziomy w tym miesiącu.


Premier May traci głównego sprzymierzeńca

Raab poinformował we wpisie na Twitterze o rezygnacji z piastowanego stanowiska stwierdzając, że „nie może z czystym sumieniem poprzeć warunków proponowanych w ramach naszego porozumienia z UE”.

Warto zaznaczyć, że May był głównym i najważniejszym propagatorem polityki Theresy May ws. Brexitu, więc jego rezygnacja jest bardzo dużym oraz negatywnym zaskoczeniem. W efekcie rośnie ryzyko, że brytyjska premier nie będzie w stanie przekonać przedstawicieli partii konserwatywnej (której przewodzi) do głosowania za porozumieniem w jego obecnej formie.

Kurs funta szterlinga (GBP/USD) reagował natychmiastowo na informacje, osuwając się chwilowo poniżej 1,28, czyli na najniższe poziomy od początku miesiąca. Kolejne wsparcie znajduje się na 1,27 i zostało wyznaczone przez dołki październikowe, opory widoczne są natomiast na 1,2925 oraz 1,30.

GBPUSDM30 szterling
Silne spadki funta szterlinga (GBP/USD M15) w czwartek

Brytyjski parlament w środę obradował przez ponad pięć godzin, prowadząc żywą dyskusję odnośnie porozumienia ws. Brexitu. Do tej pory wszyscy czekają na oficjalne głosowanie, jednak zgodnie z informacjami za kuli około 30% uprawnionych do głosowania sprzeciwia się podpisaniu ugody w jej obecnej formie.

“Co uzgodniono? Przede wszystkim zostały przedstawione ramy granicy pomiędzy Irlandią Północną (część Wielkiej Brytanii) a Republiką Irlandii. Nie będzie na niej kontroli, gdyż całość Zjednoczonego Królestwa pozostanie wewnątrz unii celnej z UE do czasu, aż nowa umowa handlowa zostanie wynegocjowana. Irlandia Północna dodatkowo będzie objęta głębszymi relacjami z UE (podatek VAT, żywność, pomoc publiczna), by pozwolić północnoirlandzkim towarom na dostęp do unijnego rynku na dotychczasowych zasadach” komentuje analityk Cinkciarz.pl, Marcin Lipka.

Złoty umacnia się w stosunku do funta

Kurs GBP osuwa się nie tylko wobec USD, ale również silnie reaguje w stosunku do PLN. Przed godziną 11:00 wartość funta spadała do 4,86 zł, co jest najniższym poziomem w tym miesiącu i jednocześnie najsilniejszym, jednodniowym osunięciem od pierwszej połowy listopada.

Notowania GBP/PLN 15.11.2018
Źródło: Tradingview.com

Nie zmienia to jednak faktu, że notowania GBP/PLN nadal znajdują się w konsolidacji, której górne ograniczenie wyraźnie wyznacza poziom 4,9525 (maksima październikowe), dolne natomiast wspomniany poziom 4,86 zł, który w sierpniu i wrześniu pełnił rolę istotnego oporu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here