Naga MarketsBrexit: Kurs funta GBP mocno w dół, to najgorszy tydzień od pół rokuTo był fatalny tydzień dla funta brytyjskiego. Podczas gdy sesja 12 grudnia była jedną z najlepszych od dłuższego czasu, szybko nadeszło rozczarowanie. Ponad 300 pipsowy ruch górę, który był spowodowany wygraną Konserwatystów w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii, został w całości wymazany. Okazało się bowiem, że sukces partii Borisa Johnsona może nieść za sobą pewne zagrożenia. Analitycy twierdzą, że niewykluczona jest także opcja hard Brexitu.


Kurs funta mocno w dół, silne spadki na GBPUSD i GBPPLN

Funt brytyjski ma za sobą naprawdę dobry okres. Fala wzrostowa, która rozpoczęła się we wrześniu była w głównej mierze spowodowana nadziejami na wybraną Konserwatystów w wyborach parlamentarnych. Kiedy już do tego doszło, funt przyspieszył wzrosty. Euforia była na tyle silna, że para walutowa GBPUSD zdołała dotrzeć do poziomu 1,3500. Niemniej jak się później okazało pozytywne emocje nie utrzymywały się długo, notowania zaczęły szybko oddawać wcześniejsze wzrosty.

Zobacz także: Kurs funta największym przegranym tygodnia! GBP spada najszybciej od października. Kursy euro, dolara i franka przed świętami

Spoglądając na sytuację techniczną na GBPUSD, mamy do czynienia z największą korektą spadkową od początku września tego roku. Kurs zdołał w ubiegłym tygodniu zanegować układ Overbalance, co przełożyło się na spadki do okrągłego poziomu 1,30 USD. Licząc od szczytu przecena sięga już ponad 500 pipsów. W piątek kupujący próbowali powstrzymać przecenę doprowadzając do chwilowej korekty, niemniej sesja zakończyła się w okolicach minimów. Dlatego też w przypadku wybicia dołem, istnieje szansa na spadki nawet do 1,2780.

Wykres GBPUSD
GBPUSD interwał D1

Zobacz także: Cena złota nawet po 1600$ w 2020 roku. Co z innymi surowcami?

Dynamiczne ruchy mogliśmy obserwować także na innych parach walutowych z funtem brytyjskim, w tym także w ujęciu z polskim złotym. W ostatnim czasie za funta trzeba było płacić nawet 5 złotych i 17 groszy. Niemniej silna przecena, z która mieliśmy do czynienia ubiegłym tygodniu doprowadziła do zejścia poniżej okrągłego poziomu 5 zł.

Patrząc na sytuację techniczną, kurs GBPPLN dotarł do dolnego ograniczenia układu Overbalance, który został zaznaczony niebieskim prostokątem. zgodnie z metodologią mamy więc wciąż do czynienia z tendencją wzrostową. Niemniej jeśli w przyszłym tygodniu dojdzie to wybicia dołem, trend ma szansę się zmienić na spadkowy. Najbliższy opór znajduje się przy 5,0750 zł.

Wykres GBPPLN
GBPPLN interwał D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here