Naga Marketsrabobank logoJane Foley, starszy strateg FX w Rabobank wskazuje, że kurs funta lekko odbija po ostatnich spadkach, choć w polityce Wielkiej Brytanii wciąż jest wiele niepewności związanych zarówno z Brexitem, jak i dalszym kształtem brytyjskiego rządu.


Brexit: Negocjacje potrwają nawet dwa lata?

Theresa May premier UKFoley zauważa, iż przeciwstawiając się większościowemu poglądowi premier May zniwelowała ryzyko braku podjęcia jakiejkolwiek decyzji w sprawie Brexitu. Theresa May widocznie zmienia strategię pod wpływem świadomości, że może ona nie zebrać wystarczającej liczby głosów do przekonania Parlamentu. Połączenie sił z liderem opozycyjnej partii wygląda na najrozsądniejsze wyjście z sytuacji.

Jak dotąd nie było żadnej rezygnacji ze strony członków gabinetu popierających Brexit, mimo że decyzja May nie pozwoliła im opowiedzieć się za hard Brexitem na rzecz decyzji o podjęciu potencjalnego kompromisu z Corbynem. Można argumentować, że premier UK nie miała większego wyboru biorąc pod uwagę ryzyko, że parlament prawdopodobnie wyraziłby sprzeciw, aby uniknąć Brexitu bez umowy przed terminem 12 kwietnia.

Zagrożenie hard Brexitem nie tylko ciąży na notowaniach funta szterlinga, ale także istnieje duże ryzyko, że polityka brytyjska pozostanie w chaosie i podzielona przez najbliższy czas. Nawet jeśli dojdzie do porozumienia w sprawie Brexitu, negocjacje dotyczące przyszłych stosunków między Wielką Brytanią, a UE będą trwały przynajmniej przez następne dwa lata. Poza tym polityka wewnętrzna prawdopodobnie pozostanie nieudolna – uważa Jane Foley.

Zobacz również: Brexit: Jak duże banki widzą rynek brytyjski po opuszczeniu UE, co z kursem funta

Kurs funta (GBP) umocni się do euro (EUR) o 350 pips?

Foley uważa, że rząd prowadzony przez Corbyna wywołałby strach przed ponownymi nacjonalizacjami na rynku, co mogłoby wywrzeć dalszą presję na funta.

Obecnie prognozujemy kurs pary walutowej EUR/GBP na poziomie 0.82 za 6 miesięcy pod warunkiem, że zostanie uzgodniona umowa dot. Brexitu. Jednak przedłużający się okres bałaganiarskiej polityki wewnętrznej może sprawić, że ta prognoza okaże się zbyt optymistyczna – podsumowano.

Zobacz również: Euro spada poniżej 1.12, a funt traci w wyniku głosowania dot. Brexitu

Kurs funta kieruje się polityką Wielkiej Brytanii - Rabobanktokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here