Naga MarketsDość szerokie osłabienie dolara amerykańskiego zdaje się pomagać funtowi brytyjskiemu piąć się w górę. Na rynku kryptowalut trwa panika, a bitcoin otrzymał kolejny poważny cios.

We wtorek funt brytyjski w relacji z dolarem dotarł do najwyższej wartości od kwietnia 2018 r., a obecnie znajduje się tuż poniżej 1,4200.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs funta z mocnymi podstawami

Dane makroekonomiczne pokazały, że inflacja w Wielkiej Brytanii podskoczyła w kwietniu do 1,5 proc., czyli najwyższego poziomu od marca 2020 r. i znalazła się nieco powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 1,4 proc. Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii mogą dalej rosnąć w nadchodzących miesiącach ze względu na wzrost regulowanych cen za energię dla gospodarstw domowych, wyższe globalne ceny ropy naftowej i efekt bazy, kiedy kraj był pod ścisłą blokadą ze względu na zakażenia koronawirusem.

Bank Anglii oczekuje, że inflacja w Wielkiej Brytanii przekroczy w tym roku poziom 2 proc, po czym spadnie do celu w połowie 2023 r. Raport o zatrudnieniu w I kw. br. sugeruje, że brytyjski rynek pracy był w ostatnich miesiącach zasadniczo stabilny, z pewnymi oznakami ożywienia.

Rentowność brytyjskich 10-letnich obligacji rządowych odbiła się od 0,9 proc., i znajduje się wokół najwyższego poziomu od czerwca 2019 r. Może na to rzutować perspektywa szybkiego ożywienia gospodarczego i rosnąca presja inflacyjna.

Wielka Brytania w poniedziałek zniosła kolejne pandemiczne restrykcje, ale premier Boris Johnson ostrzegł, że rozprzestrzenianie się nowego wariantu COVID-19 może zagrozić dalszemu poluzowaniu obostrzeń zaplanowanych na 21 czerwca.

Bitcoin: Chiński cios w kryptowaluty

Na rynku kryptowalut bitcoin powiększył straty, a spadając poniżej 40 tys. USD, był notowany najniżej od 8 lutego. Mogła się do tego przyczynić decyzja wydane przez władze Chin, by instytucje finansowe i firmy płatnicze ostrzegły inwestorów przed spekulacyjnym handlem kryptowalutami.

Cena bitcoina spadła o ok. 40 proc. od rekordowo wysokiego poziomu w połowie kwietnia br., kiedy Tesla zdecydowała się zaakceptować kryptowalutę jako formę płatności i powiedziała, że użyła firmowej gotówki do zakupu cyfrowych aktywów.

invest

Niespełna dwa miesiące po tej decyzji, Tesla zawiesiła jednak sprzedaż pojazdów za bitcoiny, wspominając o szybko rosnącym wykorzystaniu paliw kopalnych do wydobywania kryptowaluty i transakcji.

Decyzja Tesli z 12 maja br. o zawieszeniu zakupów pojazdów przy użyciu BTC spowodowała, że ponad 300 miliardów dolarów zostało zmiecionych z rynku kryptowalut – podało CNBC.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda akcje | kurs akcji orlen | pgnig gielda | ceny akcji pgnig | analizy gieldowe | kurs korony czeskiej | bankomat blik |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here